História

Islandskí osadníci… neboli vikingovia…

island

Island. Vedeli ste o tom, že jeho osadníci vlastne neboli vikingami? V dnešnom článku sa pozrieme na túto zaujímavosť o čosi bližšie!

Počas takmer celej stovky rokov sa zvyklo tradovať, že ktokoľvek v období neskorého stredoveku v oblasti severských krajín automaticky patril medzi vikingov. Nebolo to však celkom tak. Podľa vyjadrení islandského etnológa Árniho Björnssona sú historické spojitosti Islandu so skutočnými vikingami veľmi obmedzené.

Árni Björnsson je bývalým riaditeľom entologického oddelenia islandského Národného múzea. Napísal a vydal vyše 20 kníh, ku ktorým patria takisto aj nespočetné články o islandských tradíciách alebo histórii celej ich kultúry.

island

Bol skutočne Island domovom vikingov?

Osídlenie Islandu sme mohli vidieť aj v seriáli Vikings. Ale tak ako v rámci množstva ďalších historických súvislostí, aj v tomto prípade si ich tvorcovia jemne upravili po svojom. Podľa Árniho ide v prípadoch materiálov o vikingskom osídlení Islandu najmä o vplyv romantizovaných predstáv zahraničných autorov 19. storočia.

Toto k celej veci tvrdí sám Árni: „Násilie vždy vyvolávalo určitý dojem šarmu. Ľudia si užívajú čítanie kriminálnych románov, užívajú si taktiež aj príbehy o vikingoch. Avšak islandskí osadníci vikingami neboli. Vikingovia neprišli na Island, možno s výnimkou niekoľkých starcov.“ Napriek tomu, že od nás samotných z nášho webu určitú romantizáciu samozrejme môžete pociťovať, nemáme v úmysle zatvárať oči pred faktami.

A pokiaľ to bude v našich schopnostiach, budeme sa určite snažiť zdieľať tieto fakty aj s vami!

ZDROJ: www.icelandreview.com/Jelena Ćirić

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *