Hudba

WARDRUNA – Nóri, ktorí robili soundtrack pre VIKINGOV

V súčasnosti je (naša obľúbená) severská muzika takpovediac stále viac „in“ a samozrejme seriál Vikingovia (VIKINGS) to má na svedomí asi najviac. Jej špecifická atmosféra, unikátne spracovanie a ľuďom čímsi takpovediac blízke zvukové rozpoloženie si získalo aj tých, čo možno k vikingskej kultúre ako takej veľmi blízko nemajú.

Posledné roky tak vznikali viacerí tvorcovia inšpirovaní severskou históriou, či samotnou mytológiou. V našej redakcii sme samozrejme obrovskými fanúšikmi seriálu VIKINGS a veľmi oceňujeme, že sa jeho autori rozhodli priblížiť túto dávno stratenú minulosť v takejto geniálnej podobe. Tvorcovia seriálu však túto hudbu samozrejme využívali aj od asi najsilnejšej škandinávskej skupiny, ktorá tvorí tento jedinečný žáner. Práve preto ti predstavujeme skupinu, ktorá si hovorí Wardruna.

(POZNÁMKA: Názov „wardruna“ znamená čosi ako strážcovia tajomstiev)

ZDROJ: NewSounds.com/John Schaefer

Jej hlavný predstaviteľ a spevák Einer Selvik je svojím výzorom novodobý viking sám o sebe a ukázal sa dokonca i v samotnom seriáli aj počas veľkolepého odchodu kráľa Ragnara so svojím vojskom na inváziu do Francúzska (ale aj v iných scénach).

Skupina Wardruna pochádza z Nórska a funguje už od roku 2003. Ich ezoterická hudba je príznačná presne pre spomínanú nórsku históriu. Za mňa sú dokonalým príkladom hudby, ktorá ťa spojí s prírodou, zemou, či životom samotným. Možno je to pre teba ťažké predstaviť si, ako to je celé myslené, no skús sa uvoľniť, prinajlepšom zhasni svetlo a len počúvaj. Je to jednoducho silné. 

Nórska Wardruna však nie sú jediní súčasní tvorcovia severskej hudby, ktorá ti môže pomôcť zmeniť pohľad na svet. Nabudúce si predstavíme projekt s názvom DANHEIM!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *