Kinematografia

O tomto severskom filme ste možno nepočuli!

Máte radi filmy so severskou tematikou? Možno ste o tomto vikingskom filme doposiaľ ešte nepočuli!

Severské dejiny patria medzi zaujímavé kúsky svetovej histórie. Stále však v sebe skrývajú veľa tajomstiev, z ktorých niektoré nám odhaľuje aj nedávny film z historického prostredia. Ide o snímok Margrete: Queen of the North, ktorý vám skúsime predstaviť v dnešnom článku.

Príbeh ženy, ktorá zjednotila Škandináviu

Pokiaľ ste čakali príbeh z obdobia samotného Ragnara, musíme sa posunúť o niekoľko dlhých storočí dopredu. Konkrétne do roku 1402, kedy sa kráľovnej Margrete podarilo dosiahnuť to, čo predtým žiadnemu mužskému panovníkovi. Dokázala totiž spojiť Nórsko, Švédsko a Dánsko do celistvej mierovej únie, ktorú potom riadila skrz svojho adoptívneho syna Erika. Žena v takejto dôležitej pozícii nebola v tých časoch vôbec bežnou vecou. Margrete sa však panovníčkou stala po tom, čo všetci ostatní možní adepti – muži (teda jej brat, otec, aj muž) zomreli vo vojne.

Severský film bez bojov?

Muži jej však vládu nad vtedajšou Kalmarskou úniou prenechali veľmi dobrovoľne. Mala totiž ich plnú dôveru v tom, že iba ona – Margrete -, ich dokáže zjednotiť a viesť do mierovej budúcnosti. Za jej vlády sa totiž až na jednu malú vojnu dokázala veľmi efektívne vyhýbať vojnám. Konflikty sa jej darilo riešiť mierovým jednonaním, aj vďaka čomu vstúpila do histórie ako významná severská osobnosť. Aj vďaka tomu vo film Margrete: Queen of the North zrovna veľkolepé boje neobsahuje.

COVER PHOTO: kultura.sme.sk

ZDROJE:

www.csfd.cz

kultura.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *