Mytológia

Čo je to vlastne Valhalla, bájne útočisko zosnulých vikingov?

Ak sa pýtaš, čo je to vlastne tá toľko omieľaná Valhalla, máme pre teba stručnú odpoveď. Toto je bájne útočisko zosnulých vikingov!

Téma možno trochu mainstream, ale radi ju pre vás stručne a výstižne zadefinujeme. Valhalla totiž dozaista patrí medzi najznámejšie severské pojmy, ktoré ľudia zvyknú prirovnávať k ekvivalentu kresťanského neba. V podstate sú podobné tvrdenia pravdivé, aj keď teda treba priznať – že Valhalla znie mnohokrát lákavejšie! Samozrejme, záleží ale aj od vašich preferencií – pokiaľ sa vám pozdáva predstava každodenného prejedania a opíjania sa, tradične zakončeného masívnou bitkou každého s každým. Potom sa všetci dajú späť do poriadku a na ďalší deň znova. No nie je to ideál posmrtného života?

Na rozdiel od kresťanov, toto ešte ani zďaleka nie je koniec. Všeotec Ódin totiž zosnulých bojovníkov a bojovníčky zhromažďuje preto, aby bol pripravený. Aby mal dostatočnú armádu pripravenú chopiť sa posledný krát zbraní počas Ragnaroku – bájneho konca sveta. Práve vtedy sa všetci tí zosnulí vikingovia vyhrnú zo všetkých 540 dverí Valhally a po boku Ódina sa postavia armáde obrov.

ZDROJ: norse-mythology.org / Walhall” by Emil Doepler (c. 1905)

Čo znamená názov „Valhalla“?

Moderná podoba slova „Valhalla“ vychádza z niekdajšieho staronórskeho slova Valhöll . To sa skladá z dvoch slov, konkrétne valr (padnutí) a höll (hala). Čiže v podstate môžeme tento názov preložiť ako „hala padlých“. Zaujímavosťou je, že práve ten posmrtný život bol pre vikingov veľakrát o dosť podstatnejší, než ten pozemský. S tým súvisela aj ich nebojácnosť v bojoch, práve vďaka ktorej dokázali svojho času podmaniť si tak veľkú časť sveta. Ťažko sa totiž bojuje s protivníkom, ktorý sa smrti nielenže nebojí, ale doslova sa do nej hrnie s otvorenou náručou!

O motivácii starých vikingov by sme mohli rozpísať ďalších X článkov, ale pri zmienke o samotnej Valhalle sme túto myšlienku tohto národa vynechať nemohli. Valhalla totiž bola prakticky ich celoživotným cieľom a dostať sa do nej nebola ani tak vec šťastia, ako osobnej hrdosti a pýchy. Nie však úplne v sebeckom zmysle slova, skôr stojí za vypichnutie ich odhodlanie stať sa hodným. A práve z tohoto si môžeme brať príklad skutočne vo viacierých oblastiach života aj v modernej dobe.

ZDROJ: seriál „Vikings“

COVER PHOTO: www.ubisoft.com / news

ZDROJ INFORMÁCIÍ: www.britannica.com

1 thoughts on “Čo je to vlastne Valhalla, bájne útočisko zosnulých vikingov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *