Mytológia

Démonický strážca podsvetia: Kto je hrozivý GARMR?

Garmr

Nocou sa ozýva strašidelné zavýjanie, ale nie je to Fenrir… Sviatky sa nám pomaly, ale isto končia a to je pre nás impulzom pre ďalšiu produktivitu. Radi teda pokračujeme aj s novými článkami, v rámci čoho sme sa v prvom článkovom počine roku 2023 chceli vrátiť opäť trošku do severskej mytológie. Konkrétne na to, aby sme si v skratke priblížili ďalšie stvorenie, o ktorom ste možno nevedeli. Na prvý pohľad by ste si možno z obrázkov povedali, že ide o Fenrira, hrozivého vlka, ktorý hrá dominantnú rolu počas Ragnaroku, avšak nie je to celkom tak. Dnes sa totiž zameráme na démonického strážcu podsvetia, ktorého meno je Garmr.

Ódin je najhlavnejší z bohov, Yggdrassil najdominantnejším spomedzi všetkých stromov… A práve podobnú dôležitosť možno pripisovať Garmrovi, démonickému psisku z podsvetia. K tejto hrozivej bytosti sa nezachovalo až toľko materiálov, ako napríklad k vyššie spomenutému Fenrirovi, avšak na jeho zaujímavosti to vôbec neuberá. Práve naopak. Garmr sa totiž spája s pekelnými mocnosťami Helheimu, kde je zároveň strážcom brány do tohto pekelného sveta.

Garmr podľa poézií

Nie je úplne jasné, či je Garmr naozaj psom alebo vlkom. Poézia Grímnismál  ho opisuje ako psa a naopak Völuspá ako vlka. Taktiež je možné, že Fenrir a Garmr sú tá istá bytosť, nakoľko takisto sa ich oslobodenie z reťazí spája so samotným Ragnarokom. Rôzne materiály naznačujú niekoľko podobností, medzi týmito dvoma psotavami (chápeš, psia postava, hehe) severských mýtov, teda možno ide skutočne o jedného a toho istého hrôzostrašného bájneho vlka.

SPOILER: Skvelo tieto teórie podchytil napríklad minuloročný herný hit God of War: Ragnarok. V traileroch na túto hru sme mohli vidieť obrovského vlka, ktorého si samozrejme každý z fanúšikov spojil bez dohadov priamo s Fenrirom. Avšak v samotnej hre má Kratosov syn Atreus v starostlivosti chorého vlka, ktorého pomenoval Fenrir. Tento vlk však veľmi rýchlo na začiatku príbehu zomiera, pričom Atreus dokáže pred jeho smrťou zachrániť jeho dušu. Keď sa neskôr dostaneme do Helheimu, z reťazí oslobodíme ozrutné vlčisko menom Garm (Garmr), ktorého dokáže Atreus skrotiť práve tým, že do neho vloží dušu zosnulého Fenrira… A tak vlastne vytvorí vo finále bytosť, o ktorej kolujú toľké mýty. A to robí za nás určite česť všetkým teóriám o Garmrovom/Fenrirovom pôvode zároveň.

O akej mýtickej bytosti by ste chceli vedieť viac zaujímavostí do budúcna? Určite nám dajte vedieť!

Garmr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *