Mytológia

FENRIR – Bájny a hrozivý vlk, ktorý dokáže prehltnúť slnko

Syn samotného Lokiho a obryne Angrbody – to je pôvod jedného z najznámejších tvorov nórskej mytológie. Fenrir, často nazývaný aj Fenris alebo Fenrisúlfr, je obrovský a hrozostrašný vlk, ktorého bohovia spútali aby v putách zostal až do samotného konca sveta. Príbehy o Fenrirovi sú jedny z tých najznámejších a možno aj preto je vhodnou témou na prvý článok z kategórie mytológia, ktorú rozhodne je čím plniť. Začneme teda možno trochu mainstreamovo, ale predsa len ikonickým tvorom, o ktorom možno neviete všetko. Napríklad vedeli ste z čoho boli vlastne vyrobené reťaze, ktorými ho bohovia dokázali uväzniť? Len pre predstavu môžeme napríklad uviesť rybí dych, stopy mačky alebo bradu ženy. Uväzniť Fenrira teda asi nebolo také jednoduché, všakže? Vďaka svojej úctyhodnej veľkosti a hrozivej sile pri tom uväznení bohmi odkusol ruku Týrovi, nórskemu bohovi vojny, ktorému v dohľadnej dobe určite venujeme aj samostatný článok.

Fenrirov príbeh sa spája najmä s obávaným Ragnarokom – koncom sveta. Práve vtedy sa má totiž tento netvor, Lokiho syn, vyslobodiť zo svojich reťazí a nemálo prispeje ku všetkej tej skaze. Zápisky a legendy sa ako vo veľa prípadoch, tak aj pri Fenrirovi zvyknú rozchádzať viacerými smermi, jeden z nich je však v znamení toho, že je to práve vlk Fenrir, kto prehltne slnko a z oblohy zmiznú všetky hviezdy. V súboji sa vlk stretne so samotným Ódinom a Všeotca dokonca taktiež zožerie. Ódina pomstiť sa neskôr podarí Vidarovi, jeho synovi, ktorý Fenrira zabodne do srdca.

Fenrir sa objavoval vo početných ságach, poemoch, ale dostal aj svoje moderné spracovanie. Popularita vikingskej kultúry prináša za uplynulé roky v rámci popkultúry neustále nové tituly, či už ide o filmovú, seriálovú alebo videohernú či literárnu tvorbu. Ako príklad môžeme vypichnúť napríklad jeho účasť v hre Assassin´s Creed: Valhalla alebo aj v Marveláckom megahite Thor: Ragnarok (viď. náhladový obrázok). V tomto filme žiaľ nedostal toľko priestoru, koľko by si podľa mnohých zaslúžil, čo je škoda najmä vďaka tomu, že jeho vizuálne spracovanie bolo skutočne pôsobivé.

ZDROJE:

britannica.com/Fenrir

wikipedia.org/Fenrir

norse-mythology.org/gods-and-creatures/giants/fenrir/

COVER PHOTO: Marvel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *