Mytológia

Kto je Surtur, plamenný démon a ničiteľ Asgardu?

surtur

Ohnivý obor Surtur. Dlhšie sme tu nemali nič poriadne z vikingskej mytológie, preto je určite čas to napraviť. Skúsime to teda dnes s týmto plamenným démonom, ktorý je taktiež známy aj ako ničiteľ Asgardu. Čo ste o ňom možno nevedeli?

Prečo Surtur zničí domov severských bohov?

Surt, Surtr, Surtur. Rôzne alternatívy mena ohnivého obra, ktorý podľa legiend počas Ragnaroku zničí samotný Asgard. Je to jeho večná úloha, aj keď počas toho Surtr postretá vlastnú smrť rukami Thora a Ódina. Zničenie Asgardu je však dôležitým krokom pri obnovení kolobehu života a zavŕšením konca sveta – spomínaného Ragnaroku. Pričom prvá bytosť po vzniku sveta bol obor Ymir, práve Surt prišiel na svet ako druhý. Mal za úlohu vzniesť do mladého kozmu teplo a svetlo v podobe stvorenia Slnka.

ČÍTAJ TIEŽ: Ako severská mytológia ovplyvnila Tolkiena a Pána prsteňov?

ZDROJ: www.cinemablend.com/Dirk Libbey

Surtr v modernej popkultúre

Možno ste si všimli, že na ilustračné obrázky tohto článku sme použili jeho podobu z Marvel Cinematic Universa. Osobne je nám toto spracovanie veľmi sympatické, pričom to však nie je jediná Surturova podoba v rámci modernej popkultúry. Tento rok ho hráči stretli aj v rozšírení hry Assassin´s Creed: Valhalla. Takisto ho tento rok uvidíme aj v ďalšej hre – God Of War: Ragnarok. Zmienky o Surturovi totiž boli v GoW už v roku 2018, avšak vtedy nás tvorcovia priamo upozornili na to, že ohnivý obor povstane až počas Ragnaroku. A ten vychádza von už 9. novembra, takže už čoskoro sa na neho môžeme tešiť na našich konzoliach PlayStation!

surtur

COVER PHOTO: ultimate-marvel-cinematic-universe.fandom.com/Surtur

ZDROJE: godofwar.fandom.com/Surtr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *