Videohry

Hrôzy vikingského pekla s nádhernou grafikou: Z tejto hry budeš mať zimomriavky

Videohry zo severského prostredia sú pre naše fanúšikovské srdcia doslova odmenou. Aj napriek tomu, že za úspechom videoherných titulov nestojí výlučne iba ich grafická stránka, patrí určite k dominantným faktorom. A v prípade rozrastajúcej sa hernej série Hellblade môžeme hovoriť naozaj o prvotriednom vizuálnom zážitku, ktorý však v sebe skrýva viac než by sa ti mohlo na prvý pohľad zdať.

Cesta do pekla

V prípade tejto série môžeme hovoriť naozaj o unikátnom projekte, ktorý hráčom prináša zážitok, ktorý sa len tak nevidí. Už prvá časť z roku 2017 priniesla výnimočnú grafickú stránku, ktorá veľmi intenzívne budila dojem, že v princípe hráš film. Tomu dopomohol aj fakt, že ti obrazovku neprerušujú žiadne inštrukcie, žiadne nápovedy, jednoducho nič. Máš pred sebou iba severský svet a tvojim jediným vodítkom sú hlasy, ktoré vlastne znejú v hlave hlavnej postavy menom Senua.

Ide o mladú vikingskú ženu, ktorá sa vydáva na cestu do severského pekla, aby odtiaľ vytiahla dušu svojho mŕtveho milenca. Jej psychická stránka však nie je vôbec v poriadku, čo je vlastne aj dôvodom, prečo počuje v hlave všetky tie hlasy… Niektoré jej radia, iné ju chcú stiahnuť do záhuby. Nuž a takto hutný a pritom veľmi jednoduchý príbeh aktuálne dostal svoje pokračovanie, ktoré sa po tej grafickej stránke dokázalo znovu neuveriteľne prekonať.

Mrazivý zážitok

Veľmi oprávnene túto hru mnohí kritici nazývajú jednou z aktuálne najkrajších, aké si môžeš zahrať. Avšak pri zmienkach o psychickej poruche hlavnej hrdinke asi môžeš čakať, že nepôjde zrovna o príjemný zážitok, aký by si si možno mohol predstaviť. Táto hra je totiž veľmi oprávnene zaradená do hororového žánru, kde všetka tá severská surovosť a hrôzy vikingského pekla a jeho démonov budia naozaj husiu kožu.

Ba čo viac, zvukový dizajn hier Hellblade je skutočne výnimočne kvalitný. K celkovému efektu rozhodne pomohol aj fakt, že tvorcovia na týchto tituloch pracovali s pomocou psychiatrov a takisto aj skutočných pacientov s určitými psychickými poruchami. Práve vďaka tomu je celkový zážitok z hrania často veľmi mrazivý a naozaj nie pre každého. 

Mrazivý a krvavý sever

Aj napriek tomu, že vieš túto hru dohrať za menej ako 6 hodín, nebude sa ti to určite zdať ako krátky čas. My sami sme mali možnosť hrať prvý diel a byť ponorený v hlave plnej psychóz v temnom prostredí mrazivého a krvavého severu naozaj nie je niečo, v čom by sa ti chcelo tráviť celé dni. Avšak aj napriek tomu, že ti tento opis môže budiť zimomriavky a pôsobiť negatívne, nenechaj sa oklamať. Ak si fanúšikom hororového žánru, dozaista si prídeš na svoje.

Všetky prvotné recenzie totiž hovoria o veľmi originálnom surovom zážitku, ktorý ani trochu nebude plytvať tvojim časom. Famózne technologické spracovanie, unikátny zážitok, česť severskej mytológii… To je v skratke presne to, čo ťa pri hraní aktuálnej novinky Senua’s Saga: Hellblade II vydanej exkluzívne pre X-Box a PC, bude čakať!

Smola pre vlastníkov PS

Na rozdiel od prvého dielu, ktorý vyšiel v roku 2017, milovníci Playstation budú mať tentokrát smolu. Pôvodná hra s podtitulom Senua’s Sacrifice vyšla aj pre konzoly PS4, čo sa však zatiaľ v rámci druhej časti diať nebude. Môže to byť samozrejme otázkou času, ale nakoľko X-Box začína výrazne cítiť, že v konzolom svete ťahá za kratší koniec, je možné, že si svoju exkluzivitu budú chcieť ponechať a na PS tak skoro nepríde. 

Norny

COVER PHOTO: Ninja Theory

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *