Mytológia

Keď zomrieš, vezmú ťa do Valhally: Kto sú bájne Valkýry?

Valkýry

Po smrti odvádzajú duše zosnulých do bájnej Valhally, avšak ich príbeh toho skrýva v sebe ešte o čosi viac. Kto sú legendárne Valkýry? Pozrieme sa na to spoločne v dnešnom článku!

Kto boli Valkýry?

Valkýry boli nadprirodzené bytosti, ktoré priamo slúžili samotnému Ódinovi. Väčšinou boli zobrazované ako bojovníčky jazdiace na koňoch, ktoré nosili helmy, štít a podľa viacerých zobrazení dokonca i lietali. Ich primárnou úlohou bolo vyberať hodných padlých bojovníkov, ktorí si zaslúžili po svojej smrti vstúpiť do Valhally.

Tam vo Valhalle potom Valkýry zvykli aj roznášať padlým bojovníkom medovinu a obsluhovali ich.

ZDROJ: Pixabay.com/Hansuan_Fabregas

Význam slova „valkýra“

Slovo „valkýra“ má svoj pôvod v staronórčine, presnejšie v označení „valkyrja“. Toto slovíčko sa skladá konkrétne z dvoch ďalších slov a to podstatného mena „valr“ a slovesa „kjósa“. Podstatné meno „valr“ značí samotnú smrť na bojisku, pričom sloveso „kjósa“ je v preklade „vybrať“. Doslovný preklad slova „valkýra“ teda znamená čosi ako tá, čo si vyberá zosnulých

Valkýry mali aj svoje mená, ktoré sa však najviac spájali práve s tým, čo bolo týmto vznešeným bytostiam blízke. Často ich mená teda boli spojené s bojom, vojnami, zbraňami a ostatnými náplňami ich existencie. Väčšina historických zdrojov zachytáva zoznam 23 mien Valkýr aj spolu s ich významami.

Šlo napríklad o mená ako Kára (búrlivá a divoká) alebo Sigrfrida (tá, čo nalieha na víťazstvo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *