Mytológia

Severský boh Heimdall: Aké bolo jeho životné poslanie?

Heimdall

Severská mytológia je celá plná skutočne fascinujúcich postáv a bohov. Ale jeden z tých najzaujímavejších je bezpochyby Heimdall. Tento mocný boh je strážcom Bifröstu, mostu medzi svetmi, a jeho úloha v predpovedanom konci sveta, známom ako Ragnarök, je nevyhnutná, ale do istej miery aj tajomná.

Strážca Bifröstu

Heimdall je často považovaný za strážcu Bifröstu, dúhového mostu, ktorý spája Asgard (domov bohov) so svetom menom Midgard (svet ľudí). Jeho úlohou je chrániť tento most pred akýmikoľvek hrozbami, ktoré by mohli ohroziť pokoj medzi svetmi.

Heimdall má dokonalý sluch aj zrak, pričom podľa mýtov dokáže vidieť do istej miery aj do budúcnosti. Podľa severskej mytológie sa narodil z deviatich matiek, ktoré boli sestrami. Aj tento zvláštny spôsob narodenia naznačuje jeho nezvyčajný pôvod a výnimočnosť medzi bohmi. Je považovaný za otca ľudského pokolenia a takisto aj on je tým, kto nám priniesol písmo. Teda runy.

Ragnarök

Ragnarök je v severskej mytológii predpovedaná udalosť, ktorá prináša koniec sveta a boj medzi bohmi a obrami. Heimdall hrá kľúčovú úlohu v tejto udalosti, pričom súperí so samotným Lokim a obaja v tomto boji zomierajú.

Heimdall sa objavuje aj v populárnej kultúre, najmä v komiksoch a filmoch založených na severskej mytológii. Vo filmoch z Marvel Cinematic Universe (MCU) hrá túto postavu herec Idris Elba, ktorému táto úlohu skutočne sadla.

ZDROJ: Marvel Cinematic Universe

Gjallarhorn

Jedným z jeho najznámejších atribútov je zvuk mýtického rohu menom Gjallarhorn. Podľa legendy boh Heimdall zatrúbi na Gjallarhorn, aby upozornil bohov na nadchádzajúce udalosti Ragnaröku, konca sveta. Jeho zvuk sa ozýva na celom svete a všetci počujú, že Ragnarök sa blíži.

COVER PHOTO: Facebook.com/Northernhoodd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *