Zaujímavosti

Vikingské brady: Prečo boli tak obľúbené a čo znamenali?

vikingske brady

Vzhľadová záležitosť alebo aj čosi viac? V dnešnom článku sme pre teba skúsli trošku viac rozobrať populárne vikingské brady, ktoré sa veľkej obľube tešia opäť aj v súčasnosti!

Aké brady vikingovia nosili?

Napriek tomu, že väčšinou sa všade severania zobrazujú s dlhými a masívnymi bradami v pravom zmysle slova, v skutočnosti nosili bradu na viacero spôsobov. Dominovali aj tie spomínané dlhé brady, ale takisto sa nosili aj zapletané, krátke a upravené, kozie briadky alebo aj jednoduché fúzy.

Zapletané brady s rôznymi typmi gorálok a podobne neboli však výlučne výzorová záležitosť. Svoj význam to plnilo hlavne počas bojovania, kedy to bránilo tomu, aby brada pri pohybe náhodou nešťastne nezavadzala bojovníkovi v tvári a podobne.

Veľký vplyv na brady vikingov mali aj podobizne bohov Ódina a Thora, ktorých odjakživa zobrazovali s bradami.

ZDROJ: God Of War: Ragnarok/Sony

Čo brady znamenali?

Kaýdá kultúra pripisovala rôznym druhom brád trošku odlišné významy, pričom ale v základoch šlo o podobné princípy. Môžeme medzi nimi nájsť napríklad samozrejme výrazný znak mužnosti, ale vo veľa prípadoch aj symbol moci, resp. sily.

U vikingov mali brady symbol hlavne v rámci tej spomínanej maskulinity, snažili sa totiž svojim zovňajškom pôsobiť čo najviac mužne a drsne. To im zároveň pridávalo na celkovom dojme počas ich neslávne známych plienení.

COVER: Pixabay.com/JarkkoManty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *