História

Erik Červený: Viking, ktorý navždy zmenil históriu

Erik Červený

Vikingská éra bola obdobím významných objavov a dobývania, ktoré vo veľa prípadoch položili základy dnešných krajín, od Škandinávie po Severnú Ameriku. Jedným z najvýraznejších vikingov, ktorý zanechal výraznú stopu v histórii, bol Erik Červený. Jeho príbeh je plný dobrodružstva a objavov, ktoré zmenili priebeh svetovej histórie.

Z migranta hrdinom

Erik Červený sa narodil v Nórsku niekedy okolo roku 950, no jeho príbeh začal v Islande. Kvôli vražde bol nútený opustiť Island a presťahovať sa do Grónska. Počas jeho pobytu v Grónsku objavil a osídlil časť tejto veľkej arktickej krajiny a tiež významným spôsobom sa mmu prisudzuje založenie prvého trvaleho vikingského osídlenia v Severnej Amerike.

Erik a jeho nasledovníci dali základy dnešného L’Anse aux Meadows v Newfoundlande v Kanade. Tým pádom je Erik Červený často považovaný za objaviteľa Severnej Ameriky, hoci to bol pravdepodobne Leif Erikson, jeho syn, ktorý oficiálne ako prvý navštívil toto územie. Vďaka svojej odvážnej kolonizačnej činnosti sa Erik Červený stal jedným z najvýznamnejších predstaviteľov vikingov na Americkom kontinente.

Pomenovanie „Červený“

Prečo Erik dostal prezývku „Červený“? Dôvod je zaujímavý. Pri jednom konflikte totiž zabil svojho suseda, čo viedlo k tomu, že ako sme spomenuli, bol vylúčený z Islandu. Preto prekonal cestu do Grónska, kde sa dožil pokojného života a svoje prezývku získal na základe farby jeho vlasov a brady, ktoré mali červený nádych. Preto sa stal známy ako Erik „Červený.“

Kresťanstvo a Grónsko

Po príchode do Grónska začal Erik budovať svoju kolóniu. Nasledoval tradíciu vikingov a to aj v náboženskej oblasti, pričom sa držal starovekej nórskej mytológie. Toto sa však zmenilo, keď sa Erik a jeho žena Thjodhild konvertovali na kresťanstvo. Týmto krokom zaviedol kresťanskú vieru medzi grónskych vikingov.

Erik Červený zomrel niekedy okolo roku 1003 v Grónsku, no jeho odkaz pretrváva dodnes. Bol to významný viking a kolonizátor, ktorý zmenil históriu a zanechal trvalú stopu na mapách sveta.

COVER PHOTO: History

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *