História

Neoplatí sa ich podceňovať: Aká je skutočná symbolika rún?

runy

Nie, severské runy naozaj nie sú iba obyčajným druhom písma, ako si to možno mnohí myslia ešte aj v modernej dobe. Práve vďaka tomu môže byť pre človeka pomerne nebezpečné, aby sa do nich zaplietol bez nejakého hlbšieho poznania, pretože ich sila sa spája s celkovým fungovaním nášho sveta a vlastne aj celého kozmu.

Podstata runovej mágie

Dnes sme si za tému nášho článku vzali najmä starší futhark, čo sú prakticky staroseverské runy, ktoré svoje sily spájajú s prírodnými cyklami ročných období. Pri práci s runami je dôležité uvedomovať si ich spojenie s posvätnými sviatkami a ďalšími súvilosťami, ktoré sa neoplatí brať na ľahkú váhu. V prípade staršieho futharku sa bavíme najmä o jeho 24 runách, ktoré sú vlastne aj najstaršou formou runového písma.

Ako prvé tieto runy staršieho futharku využívali germánske kmene a to v rámci celého severozápadného germánskeho dialektu. Tieto runy boli pôvodne nájdené na zbraniach, amuletoch, nástrojoch, šperkoch a takisto aj na runových kameňoch naprieč celou Škandináviou.

Ako sa v runách vzdelať hlbšie?

Ako odporúčanie na hlbšie vzdelanie sa v tomto smere ti môžeme odporučiť knižku Runy: Kniha dní od S. Kelley Harell. Vďaka nej sa o runách dozvieš všetko to najzákladnejšie čo je o nich potrebné vedieť a plus aj čosi naviac! Aj ty sa môžeš vďaka tejto knižke dozvedieť čosi viac o pravej podstate rún a runového písma a rozšíriť tak svoje znalosti o runovej mágii. Pekné čítanie!

COVER PHOTO: Pixabay.com/YAKY_X

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *