Mytológia

Mýtický domov všetkých bohov: Toto je bájny Asgard

Asgard

V severskej mytológii je Asgard nielen domovom bohov, ale je takisto považovaný aj za jeden z deviatich svetov celého kozmu. Tento severský kozmický model je lepšie známy ako bájny strom Yggdrasil.

Domov pre bohov

Ako píšeme v úvode, Asgard je domovom mocných bohov, ako sú Odin, Thor, Loki a mnohí ďalší, ktorí tvoria celý rad severských božstiev. Sám Ódin je taktiež nielen najhlavnejší z bohov, ale takisto aj vládcom samotného Asgardu. V Asgardských mýtoch nájdeme príbehy o hrdinských skutkoch, dobrodružstvách a vzťahoch medzi bohmi a gigantmi.

Napríklad Thor, najmocnejší z bohov, často putuje medzi Asgardom a Midgardom (svetom ľudí), aby nás bránil pred strašidelnými hrozbami a bojoval proti silám chaosu. Toto cestovanie mu umožňuje magický most Bifröst, ktorého strážcom je Heimdall.

Surtur ničí Asgard počas Ragnaroku (Zdroj: Disney Plus)

Naprieč popkultúrou

Asgard sa stal populárnou témou aj v modernej popkultúre, a to v posledných rokoch nielen v rámci komiksov, ale najmä vďaka filmovej sérii o Thorovi. Marvelácke spracovanie Asgardu predstavuje tento mystický svet v jeho úchvatnej vizuálnej podobe, čím mu pridalo nový rozmer a rozšírilo záujem o túto severskú mytológiu.

Ako môžeš vidieť na obrázku vyššie, v severských mýtoch hrá dôležitú rolu Ragnarök, apokalyptické udalosti predstavujúce koniec sveta. V tejto katastrofe budú bohovia bojovať proti silám zla a nakoniec aj zahynú. Ódin, Thor, Loki a ďalší bohovia zomrú v boji a Asgard bude zničený. Napriek tomu však kolobeh pokračuje, keď sa zrodí nový svet a taktiež sa opäť zrodia aj bohovia.

Symbolika

Symbolika Asgardu je bohatá a významná. Je to nielen miesto, kde žijú bohovia, ale je takisto aj symbolom harmonického poriadku a rovnováhy v celom vesmíre. S Asgardom je spojená určitá myšlienka spravodlivosti, statočnosti a odvahy, ktoré sú základnými hodnotami severskej mytológie.

COVER PHOTO: Disney Plus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *