Mytológia

Thorovi synovia: Zabudnutý Thorov syn Modi?

Modi

V severských mýtoch, kde sa preplietajú dejiny bohov a ich potomkov, je jednou z menej známych, ale o to zaujímavejších postáv aj Thorov syn Modi. Modi je synom Thora, samotného boha blesku a bohyne Sif. Jeho meno, ktoré znamená čosi ako „povinný,“ odzrkadľuje očakávania spojené s jeho postavením ako božského potomka.

Účasť v mytológii

Nie je postavou, ktorá by sa v severskej mytológii objavovala príliš často. Ale to samozrejme neznamená, že jeho postava je bezvýznamnou. Jedným z najvýraznejších momentov, kedy sa Modi objavil, bol napríklad koniec sveta – Ragnarok. Existuje totiž viacero verzií tohto príbehu. Podľa jednej sa po Thorovej smrti ujal jeho kladiva Mjolnir Thorov syn Magni, podľa inej sa o Mjolnir naopak mal postarať práve Modi spoločne s jeho sestrou Thrúd.

ZDROJ: Sony

Symbolika

Modi symbolizuje nielen potomstvo, ale aj povinnosti a bremeno, ktoré nesú tí, ktorí zdedia slávu a moc. Jeho meno ukazuje na očakávania spojené so životom božského potomka, a hoci sa Modi zdá byť malým, ale o to viac je symbolickým hrdinom. Jeho príbeh pridáva na hĺbke vyprávania o bohoch a ukazuje, že aj tie menej známe postavy môžu mať svoje miesto vo veľkých hrdinských ságach.

COVER PHOTO: thevikingherald.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *