Mytológia

Thorovi synovia: Syn blesku a hrdina Magni

Magni

V príbehoch severskej mytológie, kde bohovia sú nielen mocní, ale aj postavami s pomerne hlbokými charaktermi, je Magni výrazným príkladom mladého hrdinu a syna samotného Thora, boha blesku. Magniho meno znamená „silný“ alebo „veľký“ a je synom Thora a bohyne Járnsaxi.

Magnificentná sila

Magni bol považovaný za jedného z najmocnejších bohov spomedzi Aesir. V samotnom Ragnaroku, boja počas konca sveta, mal byť práve Magni ten, kto zdvihne Thórovo bájne kladivo Mjölnir po otcovej smrti a bude tak pokračovať v jeho šľapajách. Magniho príbeh je zaujímavý aj tým, že veľmi rýchlo dospel. Jeho postava a sila rástli nadprirodzene rýchlo, za čo môže práve jeho božský pôvod. Tieto atribúty ho zároveň robili výnimočným nielen oproti obyčajným smrteľníkom, ale vynikal aj pomedzi samotnými bohmi.

ZDROJ: Sony

Účasť v príbehoch

Aj keď Magni nie je práve ústrednou postavou v mýtoch, objavuje sa v niektorých dôležitých momentoch. Jeho rola v príbehoch zväčša zdôrazňuje témy rastu, sily a dedičstva. Magni je tiež symbolom následníctva a dedičstva, ktoré prenáša slávu a silu svojho otca. Magniho príbeh tak zároveň ukazuje, že bohovia nie sú len postavy so statickými vlastnosťami, ale majú aj rodinné väzby a postupný vývoj svojej osobnosti.

COVER PHOTO: thevikingherald.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *