História

Stredoveký severský súboj: Čo bola Hólmganga?

Holmganga

Tento pojem sa netýka ani tak vikingského obdobia, ako severanov celkovo. Ide o tradičný severský duel menom hólmganga, ktorého pôvod siaha až do stredoveku.

Tradičný severský súboj

Išlo o duel praktizovaný Škandinávcami niekedy od dôb raného stredoveku. Väčšinou sa do neho vyzývali tí, ktorí si chceli s oponentom vyriešiť nejaký osobný spor. V prípade porážky mal porazený víťazovi splatiť dlh na základe predošlej dohody… Avšak pokiaľ porazený v súboji zomrel, prehral samozrejme taktiež, ale v plnej miere. Napríklad teda v otázke majetku by to znamenalo, že všetko majetok porazeného pripadol víťazovi.

ZDROJ: Pinterest.com/Manuel Velasco

Presné pravidlá týchto duelov sa menili na základe obdobia a miesta, pričom ale pred každým súbojom sa na nich obe strany museli vopred dohodnúť.

Podľa zachovaných materiálov sa vyzývať mohli muži naprieč hociakými spoločenskými vrstvami. Sociálny status teda v tomto prípade nehral rolu, ale väčšinou sa tieto duely uskutočnili 3 až 7 dní od výzvy. Mohli sa diať z dôvodu motivácie súvisiacou s obhajobou cti, splatením dlhu, s otázkou majetkov alebo samozrejme aj pomsty.

COVER PHOTO: Pixabay.com/GioeleFazzeri

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *