História

Ako dlho v skutočnosti trvala doba vikingov? Odpoveď ťa možno prekvapí

Doba vikingov, často nazývaná aj vikingská éra, predstavuje obdobie v európskej histórii plné dobrodružstva, objavovania a konfliktov. Začala koncom 8. storočia, keď začali severské kmene (vikingovia), vykonávať nájazdy na krajiny vrátane Británie, Francúzska a ďalších častí Európy.

Hlavnými príčinami ich expanzie bola potreba získania bohatstva, územia a moci. Vikingovia boli známi svojou odvahou, schopnosťou navigovať na mori a technologickými výdobytkami, ako boli ich charakteristické dlhé lode, ktoré im umožňovali rýchlo sa pohybovať po moriach, ale aj riekach. Počas svojich nájazdov vikingovia nezabrali väčšinou veľa územia, ale skôr sa sústredili na rýchle útoky na bohaté kláštory, mestá alebo obchodné trasy. Ich nájazdy spôsobovali strach a paniku v mnohých oblastiach Európy a priniesli im veľké množstvo koristi.

ZDROJ: tilefilms.ie

Okolo 9. storočia sa niektorí Vikingovia začali usádzať na dobytých územiach, najmä v oblastiach ako Island, Faerské ostrovy, Grónsko a dokonca aj časti dnešného Ruska. Tieto osídlenia boli dôležitým krokom v procese formovania nových spoločenstiev a kultúr. V 10. storočí sa niektorí Vikingovia začali angažovať v obchode a založili obchodné trasy po celej Európe a dokonca aj do Ázie. Tento obchodný rozvoj bol dôležitým faktorom pre zmiernenie ich násilnej reputácie a zahájenie pokojnejších vzťahov s ostatnými európskymi krajinami.

Koniec doby Vikingov je často spojený s príchodom kresťanstva do Škandinávie a zjednotením Nórska pod jedným kráľom v roku 1030. Avšak vplyv vikingov a ich kultúry pretrvával aj po skončení ich nájazdov. Ich odkaz možno vidieť v príbehoch, popkultúre a tiež i legendách.

Norny

COVER PHOTO: Pixabay.com/WFlore

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *