Zaujímavosti

Význam vlka v severskej kultúre: S čím sa spája a čo je jeho podstata?

Pokiaľ sa pozrieš na ponuku v našom e-shope, pravdepodobne ti neujde, že hneď niekoľko našich produktov sa pýši vlčími motívmi. Je to z jedného prostého dôvodu a tým je, že vlk hral v severskej kultúre významnú rolu. Bol spojený s mnohými aspektmi života a mytológie starých severanov, o ktorých sme sa ti dnes rozhodli napísať čosi viac.

Niektoré z jeho významov zahŕňajú tieto veci:

  1. Sila a odvaha: Vlk bol považovaný za symbol sily, odvahy a vytrvalosti. Jeho schopnosť prekonať ťažkosti a úspešne loviť v divočine ho robili obľúbeným symbolom u bojovníkov a dobrodruhov.
  2. Rodina a kmeňová väzba: Vlk bol tiež spojený s pojmom rodiny a spolupatričnosti. V severskej kultúre boli vlci známi svojou schopnosťou tvoriť silné rodinné skupiny a spolupracovať pri lovení a ochrane. Tento aspekt viedol k považovaniu vlka za symbol kmeňovej väzby a súdržnosti.
ZDROJ: Pixabay.com/Jimoody8

Hrôzostrašný Fenrir

Všetky tieto významy a symboly dodávali vlkovi v severskej kultúre významnú rolu. Stali sa dôležitou súčasťou severských mýtov, legend a tradícií, a práve preto je vlk tradičným prvkom v dizajne tradičných severských doplnkov. Spája sa najmä práve s legendárnym Fenrirom, synom démonického boha Lokiho a obryne Angrbody.

Podľa legiend je to práve Fenrir, kto cez Ragnarok zhltne slnko a Midgard zaplavia ohne z jeho očí a čelustí. V boji so samotným najvyšším bohom Ódinom zhltne aj jeho a bude bojovať s ostatnými bohmi Asgardu.

Norny

COVER PHOTO: Pixabay.com/ambquinn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *