Mytológia

Fenrirove vlčie deti? Toto sú mýtické vlky Skol a Hati

Keďže sme ti pred pár dňami priniesli článok o novom Star Wars seriáli Ashoka, ktorý sa jemne dotýka aj severskej mytológie, ale možno zrovna ty fanúšikom Star wars nie si, máme tu pre teba obsah tohto spomínaného článku trochu v inom šate. Severská mytológia je nám samozrejme veľmi blízka a z času na čas ťa zásobíme článkami o jej bájnych postavách či tvoroch. Medzi tie najpoprednejšie patrí aj dvojica vlkov Skoll a Hati, ktorí majú v severskej mytológii vplyv na striedanie dňa a noci.

Spojenie so samotným Fenrirom?

Skoll by mal byť vlkom, ktorý po oblohe naháňa slnko, pričom Hati je vlčica, ktorá oblohou naháňa mesiac. Napriek tomu sú však rôzne interpretácie ich pôvodu. Niekto ich opisuje práve takto, iný zdroj ich pokladá za dvoch bratov… Niekde ich nájdeme ako Fenrirove deti, inde naopak údajne s Fenrirom nemajú nič spoločné.

ZDROJ: John Charles Dollman – Guerber, H. A. (Hélène Adeline) (1909). Myths of the Norsemen from the Eddas and Sagas.

Skoll a Hati v seriáli Ashoka

Práve na túto bájnu dvojicu vlkov odkazuje aj ten spomínaný seriál Ahsoka. Stretávame sa v nej s dvoma temnými jedi rytiermi, ktorých mená sú Baylan Skoll a Shin Hati, teda symbolizujú práve vlkov zo spomínaných mýtov. V určitých momentoch zároveň keď prídu na obraz, tak v pozadí môžeš počuť tlmené vlčie hlasy!

Baylan Skoll je zároveň nesmierne charizmatickou postavou, ktorú hral írsky herec Ray Stevenson. Ten nás v máji tohto roku nečakane opustil v dôsledku nečakanej choroby.

ZDROJ: Disney

COVER PHOTO: Sony/God of War: Ragnarok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *