Kinematografia

Star Wars seriál Ahsoka priniesol bájnych severských vlkov

Ahsoka

Aktuálny seriál Ahsoka na Disney Plus je skutočnou odmenou pre všetkých fanúšikov kultových Star Wars. Seriál je totiž nielen spin-off obľúbeného Mandaloriana, ale takisto pôsobí aj ako pokračovanie animovaného seriálu Rebels. Podľa prvotných recenzií je to kvalitovo veľmi obstojné, ale nás to v redakcii zaujalo aj z jedného veľmi konkrétneho dôvodu. Našli sme si v tomto kultovom sci-fi svete totiž aj prepojenie na severskú kultúru!

Skoll a Hati

Severská mytológia je nám samozrejme veľmi blízka a z času na čas ťa zásobíme článkami o jej bájnych postavách či tvoroch. Medzi tie najpoprednejšie patrí aj dvojica vlkov Skoll a Hati, ktorí majú v severskej mytológii vplyv na striedanie dňa a noci.

Skoll by mal byť vlkom, ktorý po oblohe naháňa slnko, pričom Hati je vlčica, ktorá oblohou naháňa mesiac. Napriek tomu sú však rôzne interpretácie ich pôvodu. Niekto ich opisuje práve takto, iný zdroj ich pokladá za dvoch bratov… Niekde ich nájdeme ako Fenrirove deti, inde naopak údajne s Fenrirom nemajú nič spoločné.

ZDROJ: John Charles Dollman – Guerber, H. A. (Hélène Adeline) (1909). Myths of the Norsemen from the Eddas and Sagas.

Práve na túto bájnu dvojicu vlkov odkazuje aj seriál Ahsoka. Stretávame sa v nej s dvoma temnými jedi rytiermi, ktorých mená sú Baylan Skoll a Shin Hati, teda symbolizujú práve vlkov zo spomínaných mýtov. V určitých momentoch zároveň keď prídu na obraz, tak v pozadí môžeš počuť tlmené vlčie hlasy!

Baylan Skoll je zároveň nesmierne charizmatickou postavou, ktorú hral írsky herec Ray Stevenson. Ten nás v máji tohto roku nečakane opustil v dôsledku nečakanej choroby.

ZDROJ: Disney

COVER PHOTO: YouTube.com/Star Wars

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *