História

Čo je to „berserk“, severské bojové šialenstvo?

O tomto vikingskom bojovom besnení sa síce nevie veľa, ale aj to málo informácií stojí za to! Slovo „berserk“ alebo „berserker“ je spojené so severskou mytológiou a históriou, pričom jeho pôvod môžeme hľadať v slove „bjorsjörk“, a teda „medvedí“.

Berserkovia boli severskí bojovníci predovšetkým vo vikingskej dobe a boli známi svojou nesmelou a divokou túžbou po boji. Zároveň zvyčajne neboli citliví na strach alebo tiež aj veľmi nevnímali bolesť v boji.

Bojový tranz

Berserkovia boli známi tým, že keď sa dostali do stavu tohto besnenia, to im dalo takmer až nadľudskú fyzickú silu a odvahu. Zároveň v ňom ale strácali svoju ľudskosť, pričom tento stav sa dal vyvolať hneď niekoľkými spôsobmi. Či už skonzumovaním určitých látok, prípadne rituálnou hudbou či tancovaním. Počas bojov boli bebrserkovia schopní vykonať nejeden hrdinský čin, ale v rámci toho „šialenstva“ boli nebezpeční nielen pre nepriateľa, ale takisto aj pre svojich vlastných spolubojovníkov.

Hoci sú berserkovia fascinujúcou súčasťou severskej kultúry, často boli títo bojovníci vyraďovaní zo spoločnosti, pretože sa ich okolie bálo. Do dnešných dní sa objavujú v populárnych médiách ako symbol divokého a nezlomného bojovníka. Berserkovia uprostred svojho bojového tranzu patrili medzi elitných bojovníkov, ktorým nešlo o nič iné, ako o víťazstvo.

COVER PHOTO: Pixabay.com/GioeleFazzeri

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *