Zaujímavosti

Ako sa dostal Thor, asgardský boh hromu, do Marvel komiksov?

Viete o tom, ako sa vlastne dostal sám Thor, bájny asgardský boh hromu, do Marvel komiksov?

V súčasnosti je bájny Thor známy mladšej generácii najmä ako jedna z postáv celosvetovo obľúbeného Marvel Cinematic Universe. Debutoval v ňom svojim sólovým filmom z roku 2011, odkedy sme ho mohli vidieť nielen v spoločných tímovkách, ale aj v ďalších dvoch veľmi úspešných sólo filmoch. Už budúci rok sa zároveň dočkáme jeho štvrtej sólovky s podtitulom Love and Thunder. Bude to výnimočná udalosť, nakoľko zatiaľ sa ešte žiadna z postáv v MCU nedočkala až štyroch sólových filmov. V dnešnom článku by sme sa chceli o čosi bližšie však pozrieť na to, ako sa vlastne postava zo severskej mytológie, resp. severského panteónu dostala medzi partičku superhrdinov vo farebných kostýmoch, ktorí chránia svet.

Thor pôvodne v Marvel komiksoch vôbec nemal byť

Nielenže sa v počiatku vôbec neplánovalo, že Thor sa stane súčasťou marveláckych príbehov. Jeden z tvorcov tejto podoby severského boha hromu, Jack Kirby, sa priznal, že ešte v pädesiatych rokov vytvoril jednu verziu Thora pre konkurenčnú značku DC. Thor sa však (iba veľmi okrajovo) taktiež v rokoch pädesiatych objavil prvýkrát práve v Marvel komiksoch. Avšak za jeho oficiálny debut sa považuje naopak skôr antológia Journey into the mystery z roku 1962.

Kto Thora priviedol do komiksového sveta?

Ako sme už naznačili, jedným z tvorcov marveláckeho Thora bol práve Jack Kirby. Ten sa však staral „iba“ o kresby a dizajn tejto legendárnej postavy. O Thorov scenár sa staral scenárista Larry Lieber, no a tretím z Thorových „tvorcov“ nebol nikto iný, ako samotný Stan Lee. Na obálku svojho vlastného komiksu sa Thor dostal v roku 1966 v diele s jednoduchým názvom: Thor. Pôvodné myšlienky spomínanej trojice, boli v prínose postavy, ktorá by predstavovala prepojenie so starými „hrdinami“. V oblasti severských ság totiž Thor skutočne bol naozajstným hrdinom a tvorcom sa tieto princípy „božskej veľkoleposti“ podarilo do komiksov vložiť naozaj dobre.

Čo vieme o nadchádzajúcom Thorovom filme?

Spomínali sme, že Thor sa v rámci Marvel Cinematic Universe dočká budúci rok svojho štvrtého sólo filmu. Zatiaľ sme k nemu síce nedostali oficiálny trailer, avšak o príbehu máme aspoň nejaké predstavy. Úhlavného záporáka si zahrá herec Christian Bale, ktorý stvárni obávanú postavu menom Gorr „The God-Butcher“ (zabijak bohov). Vo filme Thor: Love and Thunder sa vráti aj herečka Natalie Portman ako ženská verzia Thora – Natalie sme naposledy ako Jane Foster mohli vidieť v roku 2014. Vo filme sa ukážu aj členovia Strážcov Galaxie a podľa uniknutých fotiek ponechal režisér Taika Waititi Thora opäť v svalnatej podobe. A podľa všetkého je Chris Hemsworth v čase natáčania naozaj vo svojej životnej kondícii!

Na fotkách Natalie Portman môžeme vidieť herečku v podobe, ktorá pripomína práve už videné scénky z Thorových vlastných filmov. Môžeme teda predpokladať, že možno sa Jane Foster nestane ženskou verziou Thora (Mighty Thor) v univerze, kde sa odohrali všetky doterajšie MCU príbehy. Vďaka otvorenému multiverzu (pardon za spoiler, mali ste dosť času „žmurk“), sa teoreticky náš Thor stretne s Jane Foster z úplne inej reality. Dáva to zmysel? Dajte nám vedieť!

1 thoughts on “Ako sa dostal Thor, asgardský boh hromu, do Marvel komiksov?

Comments are closed.