Mytológia

Je Marvel výsmechom tradičnej mytológii?

Marvel

Marvel Cinematic Universe sa za 13 rokov od svojho vzniku rozrástol na azda najväčšie filmové univerzum, aké bolo kedy vytvorené. Desiatky filmov a seriálov bavia deti i dospelých naprieč celým svetom a všetko nasvedčuje tomu, že sa v tom nechystajú skončiť. Stále je však kopa takých, kto marvelovkám na chuť neprišiel.

Podnetom pre napísanie tohto článku mi totiž bolo jedno Tik-Tikové video, ktoré na mňe nedávno vyskočilo. Nejde o to, žeby som s jeho obsahom súhlasil, ale v rámci SomViking.sk mi jeho obsah príde ako zaujímavá téma na rýchle spracovanie. Autor tohto videa pochádza z Dánska a rozhovoril sa v ňom o tom, že podľa neho práve Marvel ničí tradičnú mytológiu. Spomínané video vám sem vložím, nech si ho môžete v celej dĺžke pozrieť sami:

Marvel ako nepriateľ tradičnej viery?

Okrem vytvárania nespočet originálnych superhrdinov a superhrdiniek sa Marvel (ako už isto všetci vieme) inšpiruje aj mytológiu. A to sa nebavíme iba o tej severskej, keďže v komiksoch sa môžeme stretnúť napríklad aj s Herculom (grécka) alebo Moon Knightom (egyptská), atď. V kontraste s daným videom treba však vypichnúť, že Marvel sa nesnaží tieto inšpirácie mytológiami prezentovať ako čosi smerodajné. Ich spracovanie všetkých významných hrdinov, ktorí z daných mytológií plynú, je takmer vždy viacmenej voľné a prakticky nič z pôvodných prameňov nenarúša. Samozrejme, keď si to my ako diváci dostatočne uvedomujeme a neberieme tieto komiksy a filmy ako relevantné zdroje viery ako takej.

Zároveň za zmienku stojí aj to, že aj sám autor videa vlastne na konci prezradí, že on má svoj názor, a preto vlastne žiadny z týchto filmov (konkrétne narážajúc na postavy ako Thor, Loki, Heimdall atď) nevidel. Relevantnosť jeho názoru tak (minimálne v mojich očiach) jemne klesá, keďže ide o hodnotenie danej tematiky bez dostatočného prehľadu.

Filmové spracovania Thora podľa môjho skromného názoru stoja za to, pričom sa však oplatí myslieť na to stále iba ako na inšpiráciu. Tak je to aj prezentované a v takej rovine by sme to aj mali zachovať. A hlavne užívať si to, čo je nám po chuti, čo sa dá aj zarovno rešpektovania viery, tradícií a podobne.

marvel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *