Mytológia

Kto bol Ymir, obrovský tvorca severského sveta a symbol chaosu?

Ymir

Ten, kto stojí v pozadí mnohých mýtov a legend severskej mytológie.

V severskej mytológii, plnej fascinujúcich a záhadných postáv, patrí Ymir medzi najvýznamnejších obrov. Jeho príbeh je úzko spojený so vznikom sveta, a tak sa v dnešnom článku podrobnejšie pozrieme na tohto obrovského tvorcu a spomenieme si o ňom aj niekoľko jeho zaujímavostí.

Samotný tvorca sveta

Ymir je obrovským obrom, ktorý predstavuje jednu z absolútne prvých bytostí vo vesmíre. Podľa severskej mytológie vznikol z roztopeného ľadu Ginnungagap. Ymirovým telom boli vytvorené rôzne časti sveta, ako sú pevniny, moria a hory. Jeho masívny podieľ na tvorbe sveta ho robia jedným z najvýznamnejších mýtických tvorov severskej mytológie.

ZDROJ: blog.vkngjewelry.com/ymir

Zaujímavé fakty o Ymirovi

  1. Obrovská bytosť: Ymir bol v mýtoch opisovaný ako gigantický obor, ktorého veľkosť a sila ďaleko presahovali predstavy ľudí. Jeho mohutné postava a neuveriteľná fyzická sila ho odlišovali od ostatných bohov a tvorili tak jednu z jeho zvláštností.
  2. Vznik rôznych druhov: Podľa severskej mytológie, z Ymirovho tela sa vytvorili rôzne bytosti a entity. Jeho synovia, obrovskí vlci Skoll a Hati, zosobňujúci temnotu a deštrukciu, sú považovaní za dôležité postavy v mýtoch severskej mytológie (aj o nich si určite raz dáme článok!). Okrem toho sa tiež hovorí, že z jeho potu vznikli prvé morské bytosti.
  3. Odpor voči bohom: Ymir bol vnímaný ako hrozba a nepriateľ bohov. Jeho potomkovia, obri, často bojovali proti bohom v ich konfliktoch a tiež aj vo vojne, známej ako Ragnarök. Tento konflikt bol základom pre rôzne mýty a legendy severskej mytológie.
  4. Krvavý pôvod: Existuje niekoľko príbehov o tom, ako Ymir vznikol. Podľa jedného mýtu sa narodil zo sĺz boha Audumaelyho a jeho vlastnej krvi. Toto krvavé stvorenie dodáva Ymirovi temnú a tajomnú povahu, a tiež poukazuje na jeho významnú úlohu pri vytváraní sveta.
  5. Jeden zo základných kameňov sveta: Ymirovo telo a kosti tvoria základy krajiny v severskej mytológii. Jeho mohutná hlava bola použitá ako ochrana proti obrom, ktorí sa snažili preniknúť do božskej ríše.
  6. Symbol chaosu: Ymir je často vnímaný ako symbol chaosu a temnoty v severskej mytológii. On sám aj so svojimi potomkami predstavujú sily, ktoré stáli proti bohom a spôsobovali nepokoj a nevídanú skazu po celom svete.

Ymir je naozaj fascinujúcou postavou, jeho prítomnosť a príbeh prinášajú do mýtov a legiend skutočne zaujímavú dimenziu. Jeho veľkosť, moc a nevyčerpateľná energia predstavujú podstatu severskej mytológie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *