Zaujímavosti

Ako severská mytológia ovplyvnila Tolkiena a Pána prsteňov?

Tolkien

Možno ste nevedeli, ale nadpis skutočne nezavádza. Veľkolepú knižnú sériu Pán prsteňov od Johna R. R. Tolkiena skutočne ovplyvnila severská mytológia. Do akej miery?

John R.R. Tolkien v súvislosti so severskou mytológiou je téma, ktorú som mal chuť spracovať už dlhší čas. A keďže mám práve kreatívnu chvíľku a pripravujem si články na nasledujúce dni, ten dnešný bude patriť práve Tolkienovi. Pokiaľ sa čo i len trochu zaujímaš o Pána prsteňov a severské krajiny súčasne, niektoré podobnosti ti pravdepodobne neušli. Tými najočividnejšími sú samozrejme mená.

Mnoho mien z Tolkienových príbehov pochádza priamo zo severskej mytológie. Ide napríklad najmä o trpaslíkov, pričom takmer celá družina z Hobita bola minimálne inšpirovaná severskými menami, ak teda nie sú úplne totožné. To isté platí dokonca aj o samotnom Gandalfovi, ktorý bol v legendárnej Próze Edda trpaslíkom.

ZDROJ: variety.com/K.J. Yossman

V čom ďalšom sa Tolkien inšpiroval?

Spomínali sme samotného čarodejníka Gandalfa. Jeho meno síce bolo inšpirované trpaslíkom, ale čo ti pripomína jeho vzhľad? Niekoľko zobrazení Ódina ho ukazujú práve ako starca s Gandalfovou podobizňou! Taktiež bájny drak Fafnir, ktorého v mytológii zabil Sigurd, slúžil ako priama inšpirácia pre Smauga z Hobita.

Na záver môžem spomenúť ešte poslednú inšpiráciu, ktorá aspoň pre mňa osobne patrí medzi tie vôbec najzaujímavejšie. Týka sa Ságy Völsunga, v ktorej sa vyskytol istý magický prsteň menom Andvaranaut. A ty už asi veľmi dobre vieš, k čomu Tolkiena tento prsteň inšpiroval…

COVER PHOTO: visegradliterature.net/The page of Tolkien, J.R.R., English biography + mg.co.za/Sarah Evans

ZDROJ: thedockyards.com/Victor Rouă

1 thoughts on “Ako severská mytológia ovplyvnila Tolkiena a Pána prsteňov?

Comments are closed.