Mytológia

Vonku je horúco… Schlaď sa článkom o zime všetkých zím!

Fimbulwinter

Mnohé severské mýty sú skutočne mrazivé, avšak žiadny z nich nie je tak chladný, ako ten o hrôzostrašnej zime, ktorá predchádza koniec sveta, samotný Ragnarok.

Fimbulwinter

Desivá zima zvaná Fimbulwinter (alebo Fimbulvetr) sa v severskej mytológii považuje za obdobie pred Ragnarokom. Svet sa počas nej stáva neznesiteľne studeným a temným, slnko sa vytráca z oblohy, zima sa stáva naozaj mrazivou a príroda upadá do tvrdého spánku a je pokrytá vrstvou ľadu a snehu. Niektoré pramene hovoria o tom, že Fimbulwinter trvá až celých deväť rokov.

Táto zima symbolizuje temnotu, chlad a celkové vyprahnutie. Príroda ustupuje a čaká na svoje obnovenie, čo je prakticky aj príbeh spomínaného Ragnaroku, ktorý je síce koncom sveta… Ale len aby začal celý kolobeh zase nanovo. Aj samotná Fimbulwinter je teda jedinečným príkladom toho, ako severská mytológia vyjadruje cyklickosť prírody a nekonečný boj medzi svetlom a tmou.

Ide samozrejme o veľmi neľahké obdobie pre každú bytosť naprieč všetkými deviatimi svetmi, ktorá sa tak musia vyrovnať s nesmierne tvrdými podmienkami. Nedostatok potravy, tepla a svetla spôsobuje utrpenie a vyčerpanie.

Vplyv na umenie a popkultúru

Príbeh Fimbulwinteru ako symbolu katastrofy a obnovy sa stal inšpiráciou pre mnohých umelecov, či už ide o poéziu, hudbu alebo literatúru. Zima zím sa stala aj súčasťou populárnej kultúry a fikcie, pričom stretnúť sme sa s ňou mohli v hrách ako Assassin´s Creed: Valhalla alebo aj pomerne nedávno v God of War: Ragnarok.

Podarilo sa nám aspoň trošku ťa schladiť v tomto stále rastúcom letnom horku? Dúfame, že áno!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *