Kinematografia

Pozreli sme si film SEVERAN: Čo od neho môžeš čakať?

Severan

Ďalší článok a opäť z kategórie kinematografie, ale čo sa dá robiť. Vikingské filmy a seriály nás pochopiteľne veľmi lákajú a je až hriechom, ako neskoro sme si pozreli minuloročný film Severan. Ide o snímok od uznávaného režiséra Roberta Eggersa, ktorý zároveň prispel aj po scenárovej stránke.

Film vyšiel von ešte v apríli minulého roku, ale naša recenzia prichádza až teraz. Lepšie neskoro, ako nikdy. Poď do toho!

Mýta a legendy

Príbeh založený na stredovekej škandinávskej legende o Amlethovi, ktorým bol priamo inšpirovaný aj samotný Hamlet, teda dielo veľkého Williama Shakespeara. Mne osobne sa veľmi páčilo na filme to, že napriek tomu, že sa film snaží držať pomerne jednoduchého príbehu a scény sú veľakrát veľmi uzemnené, je v tom stále cítiť veľký vplyv severskej mytológie.

Herecky sme dostali naozaj zástup kvalitných mien. Jeden zo svojich lepších výkonov v kariére podal švédsky herec Alexander Skarsgård (ktorý je v skutočnosti bratom Gustafa Skarsgårda, seriálového Flokiho), ďalej sme na plátne mohli vidieť mená ako Nicole Kidman, Claes Bang, Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke, isladnská speváčka a herečka Björk alebo aj skvelý Willem Dafoe.

Nefiltrovaná chladnokrvnosť

Pri dobových filmoch podobného žánru je určite vítaná krvavosť. V istom zmysle. Pokiaľ pri tvrdých súbojoch ľudia zomierajú po tlmených úderoch, na uveriteľnosti diania to veľmi nepridá. Vo filme The Northman sa tohto však vôbec netreba báť. Bojové scény sú pekne prehľadné, zranenia uveriteľné a krv nechýba tam, kde by chýbať nemala. Takže milovníci akcie si určite na svoje prídu. Taktiež treba vypichnúť nejednu akciu, ktorá sa odohrala na one-take, teda pozostávala iba z jedného plynulého záberu.

Pomerne jednoduchý príbeh funguje pomerne slušne. Síce občas ťa možno zmiatnu niektoré súvislosti, pretože tá celková honba za pomstou nie je úplne priama, ale pomerne prepracovaná a veľmi postupná. Film ťa drží v napätí až do svojho úplného konca, ktorý sa možno nenesie v duchu klasického happyendu, ale zároveň prináša sýte uzatvorenie príbehu hlavnej postavy Amletha.

Počas filmu zároveň nie je vždy úplne jednoznačné, či by si mal/-a fandiť hlavnej postave alebo nie, lebo hranice medzi kladnými a zápornými postavami sa tu občas pomerne dosť stierajú. Ja osobne som fanúšik takéhoto spracovania postáv, kde sa vlastne stotožňuješ aj s hlavným hrdinom, ale v podstate aj so záporákom a v tom prípade ťa vlastne koniec môže zasiahnuť o to silnejšie.

A čo vy? Videli ste film The Northman / Severan? Ak áni, čo si o ňom myslíte? Napíšte nám do komentárov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *