Zaujímavosti

Motivácia alebo disciplína: Čo potrebujeme viac?

motivácia

Zvykneme tvrdiť, že na našom webe posúvame ľuďom aj motiváciu. Je to však naozaj potrebné? Potrebujeme skutočne motivovať z vonkajších zdrojov, ak vo svojom vlastnom vnútri nemáme poriadnu dávku skutočnej disciplíny? Práve na to sa chceme pozrieť bližšie v dnešnom článku.

Nechuť do života?

Isto si aj ty niekedy zažil/zažila dlhodobé obdobie, kedy sa ti jednoducho nechcelo nič. Práca ťa nenapĺňala, na šport chýbala energia a jesť zdravšie? Veď aj tak zajtra ťa môže zraziť auto, tak prečo si tento hnusný život aspoň trošku nespestriť?

Pravda je taká, že v takomto stave ti pravdepodobne len tak obyčajný motivačný citát niekde na internete tvoj život hore nohami neobráti. Iste, motivácia z vonkajšieho zdroja ti môže vedieť prehovoriť do duše, avšak z dlhodobého hľadiska ju môžeme vnímať ako neefektívnu. Pokiaľ máš na svojej ceste vytýčený cieľ, ako ti pomôže dostať sa k nemu čosi, čo s ním vlastne vôbec nemusí súvisieť?

Disciplína vs. motivácia

Skutočným výherným faktorom na tvojej ceste je totiž niečo úplne iné. Iste, pokojne čítaj motivačné knihy, počúvaj prednášky, snaž sa nájsť čosi pozitívne na dobre mienených radách tvojich priateľov… Ale stále maj na pamäti najmä to, že nikto ti tvoj cieľ za teba nesplní, ani ťa k nemu pravdepodobne nedonesie. Ani autom, ani žiadnou knižkou.

Čo ti skutočne treba je výdrž, disciplína. Nie je žiadny problém makať, pokiaľ sú všetky podmienky a okolnosti priaznivé. To, či naozaj chceš dosiahnuť to, čo si si stanovil alebo stanovila, preukáže práve tvoja disciplína. To, ako veľmi to chceš napriek tomu, že sa ti možno nedarí hneď ani o mesiac. Napriek tomu, že možno máš práve prievan na účte, rozišla sa s tebou frajerka a do toho sa hádaš so svojimi najbližšími.

Pretože práve tak budeš môcť mať absolútnu istotu, že stále napreduješ. Či už pomalšie alebo rýchlejším tempom, disciplína je kľúčom k úspechu. A to platí naozaj v hociakej sfére tvojho života. Makať len keď to ide samo, totiž nie je nič náročné. Makaj práve vtedy, keď máš pocit, že nemáš silu už na nich a nasávaj tú energiu späť z toho postupného progresu, ktorý za sebou skôč či neskôr rozhodne zanecháš.

A ani neviem, či som tento článok písal pre teba. Podľa mňa som ho napísal skôr sám sebe. Skål.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *