Mytológia

Mýtické tvory: Sleipnir, osemnohý kôň samotného Ódina

Sleipnir

Dnes sme sa rozhodli pokračovať v pomerne obľúbenej kategórii článkov. Prinášame vám tak článok o ďalšom tvorobi bohatej severskej mytológie, v rámci ktorej si dnes posvietime na veľkolepého Sleipnira!

Osemnohý kôň Všeotca Ódina

Sleipnir je koňom boha Ódina v severskej mytológii. Tento koň má osem nôh a dokáže sa pohybovať rýchlejšie ako akýkoľvek iný kôň. Jeho meno v preklade znamená čosi ako „šmykľavý“. Tento žrebec bol takmer tak dôležitý ako jeho majiteľ Ódin sám. Bol zázračným koňom, podľa legiend dokázal prekonať aj tie najťažšie prekážky. Ódin mu veľmi dôveroval a využíval ho na rôzne úlohy, napríklad na cesty do ríše mŕtvych a do rôznych svetov a ríš, kde Všeotec hľadal múdrosť.

Sleipnirov pôvod

Podľa jednej verzie príbehu o Sleipnirovom stvorení, bol jeho matkou sám boh Loki. Nie, nepomýlili sme sa. Loki sa totiž premenil na kobylu a spoločne so žrebcom Svadifarim splodili magického osemnohého Sleipnira, ktorého potom Loki dal Ódinovi ako dar výmenou za to, že mu pomôže získať Freyu, bohyňu lásky, ako manželku pre samotného Thora.

ZDROJ: tor.com/Judith Tarr

Záver

Sleipnir sa stal jedným z najuznávanejších symbolov severskej mytológie a objavuje sa v mnohých príbehoch a básniach. Jeho sila a rýchlosť boli nezameniteľné a robili z neho dôležitý symbol cestovania, múdrosti a vedomostí. Dnes sa názov Sleipnir používa pre rôzne produkty, vrátane hier a počítačových programov. Jeho jedinečné vlastnosti z neho robia fascinujúcu a legendu severskej mytológie, ktorá zostáva uznávaná po celé stáročia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *