Zaujímavosti

Havran, vrana, krkavec. Rozoznáš ich? Takéto sú rozdiely!

Havrany, vrany, krkavce. Stretávame ich denne. Avšak vieme ich skutočne rozoznať? Takéto sú medzi nimi základné rozdiely!

Čierne vtáky, ktoré sprevádzajú nejeden z príbehov knižných, ale aj na striebornom plátne. Poväčšine sa spájajú s temnotou, nocou, strachom. Vieme však týchto operencov nazývať skutočne pravými slovami alebo tieto vtáky aj ty pomenúvaš náhodne práve tak, ako ti príde na jazyk? V tomto článku si raz a navždy zadefinujeme, aké sú rozdiely medzi označeniami vrana, krkavec a havran.

HAVRANY

Možno si vravíš, že táto téma nie je až tak spätá s vikingskou. Je však veľmi dobre známe, že havrany sú zásadnou súčasťou nórskej symboliky. Ako príklad môžeme uviesť napríklad Huginna a Muninna, dvoch verných havranov samotného Ódina. Pokiaľ ste si od detstva mysleli, že vrana je samičkou od havrana, musíme vás sklamať- nie je to tak. Všetky tieto spomínané vtáky patria do čelade krkavcovitých, no napríklad také havrany rozoznáte podľa sfarbenia ich peria. Tieto vtáky sú síce čierne, ale s odleskami do modrej až fialovej. Keď sa pozriete na havraní zobák, bude šedý a ďalším spoznávacím znamením budú jeho takzvané „nohavičky“. Vrchnú časť nôh majú totiž havrany obrastenú perím.

Produkty s témou havranov máme aj na našom shope, KLIKNI SEM!

ZDROJ: www.prelovca.sk / havran čierny

VRANY

Na rozdiel od havranov majú vrany perie skôr matnej farby. Ak by ste na ňom avšak i tak badali nejaké odleskli, pomôcť si môžete tým, že vrany tieto odlesky majú skôr do zelených odtieňov. Narozdiel od šedých zobákov havranov majú vrany svoje zobáčiky celé čierne. Vrany svoje nohy majú čisto bez peria a od havranov sú máličko menšie. Na Slovensku je najviac rozšíreným druhom vrana sivá, ktorá má okrem krídel, chvostu a hlavu celé telo sivej farby.

ZDROJ: www.antropocene.it / corvus corone

KRKAVCE

Vrana, havran… čo však je za vtáka krkavec? Keď sme pri základných rozdieloch, tým zásadným u krkavcov bude najmä ich veľkosť. Sú totiž najväčšími z čelade krkavcovitých a rozpätie ich krídel môže presahovať pokojne dĺžku jedného metra. Čo sa týka jeho farby, tak môže mať čierno-kovový odlesk. Poznávacou značkou môže byť jeho operenie, ktoré mu do istej miery pokrýva aj časť zobáku. Sú pomerne plaché, preto ich v mestách pravdepodobne uvidíte len veľmi zriedka.

ZDROJ: www.fotoma.sk/Jan Michalec

ZDROJE:

zivot.pluska.sk

tech.sme.sk

dobrenoviny.sk

COVER PHOTO: wall.alphacoders.com/fanarttv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *