História

Symbol spojenia BLUETOOTH ukrýva vikingské runy a príbeh

Bluetooth, bezdrôtové spojenie na krátku vzdialenosť využíva väčšina z nás takmer denne. Možno už sa k vám do uší dostal príbeh o tom, čo vlastne predchádzalo názvu tohto spojenia a aký príbeh sa za tým skrýva. Poďme si to teda pekne spoločne zhrnúť.

Príbeh o tom, ako sa Bluetooth vlastne dostal k svojmu menu, je pomerne známy. Neoddeliteľne sa spája s vikingským príbehom o vikingskom kráľovi, ktorý v dávnych časoch zjednotil severské krajiny Dánsko a Nórsko. Meno tohto kráľa bolo Harald “Bluetooth” Gormsson. Už asi tušíte, odkiaľ vietor fúka a je to tak. Tento vikingský kráľ dostal svoju prezývku podľa odumretého zubu, ktorým bol vo svojom čase (okrem iných vecí samozrejme) známy vo svojom okolí.

O približne 1000 rokov (v roku 1996) neskôr sa stretli zástupcovia troch svetových megaznačiek – Intel, Ericsson a Nokia, aby vytvorili ďalší technologický pokrok. Práve tým, že kráľ Harald “Bluetooth” Gormsson dokázal vôbec po prvýkrát v histórii spojiť Dánsko a Nórsko, ako symboliku tohto činu získalo spojenie našich elektronických zariadení názov Bluetooth.

ZDROJ: Skjalden.com

Takto teda prišlo toto spojenie k svojmu menu. Ako je to však s jeho populárnym symbolom?

Ak ste si mysleli, že ide iba o štýlové písmenko „B“, nemáte celkom pravdu. Do istej miery síce hej, pretože písmeno „B“ je naozaj súčasťou tohto symbolu. Avšak úplne po správnosti sa pozeráme na spojenie dvoch iniciálok mena práve spomínaného kráľa. Ide konkrétne o runovú podobu písmen „H“ a zmieňovaného „B“. Ako tieto runy vyzerajú oddelene, si môžete pozrieť na nasledujúcom znázornení:

ZDROJ: medievalarchives.com

Vedeli ste aký je príbeh za spojením Bluetooth a jeho symbolom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *