Hudba

SKÁLD – Skupina, ktorá čerpá inšpiráciu zo starých poetov

Toto je prvý článok z našej série hudobných tém, v ktorých si predstavíme to najzaujímavejšie, čo nám ponúka severská muzika. Aj v modernej dobe existuje veľa hudobníkov, ktorí sa venujú práve zvuku, ktorý ťa prenesie späť do časov dávno minulých… a my vás prenesieme priamo k nim!

Keď siahneme práve takto ďaleko do severskej histórie, stretávame sa so skaldmi – poetmi, ktorí už podľa svojho mena prezentovali skaldskú poéziu. Ide o jednu z dvoch odnoží severskej poézie, ktorej druhá vetva pozostávala z takzvanej edda poézie. Práve z tých starých skaldov si vo veľkej miere vzala inšpiráciu švédska skupina, ktorú ľudia poznajú práve pod menom – SKÁLD.

Hoci boli založení už niekedy v roku 2013, medzinárodne prerazili až v roku 2018, po čom sa však ale ich hudba dozaista stala známou pre veľa nadšencov tradičnej severskej kultúry. Od zmieňovaného roku 2018 vydali tri veľmi vydarené albumy, z ktorých zlomok nájdeme na ich YouTube kanále, ale pesničky zo všetkých troch si viete nerušene vypočuť napríklad na streamovacích službách.

Skupine Skáld sa dozaista podarilo vdýchnuť vikingskej kultúre v tomto smere nový dych a v jej zložení nájdeme naozajstné talenty. Prostredníctvom svojej hudby prinášajú ten správny starodávny nádych, ktorý v ich tvorbe oceňujú milióny fanúšikov po celom svete. V ich tvorbe nájdeme aj množstvá príbehov z dávnych ság, ktoré pretvárajú do modernej podoby, avšak i tak sa im darí zachovávať tú správnu atmosféru.

Čo si o nich myslíte vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *