História

Kto v skutočnosti bol RAGNAR LOTHBROK podľa legiend?

Možno to bude pre vás novinka a možno je to pre vás starý známy fakt, ale seriálové spracovanie VIKINGS sa síce vo veľkej miere LEN inšpirovalo skutočnou históriou. Avšak na druhej strane, aj dáta, ktoré máme v dnešnej dobe k dispozícii nie sú úplne stopercentne presné.

Práve preto nám jednak ponúkajú hromadu priestoru na vlastnú fantáziu a zároveň sa viaceré zdroje môžu rozchádzať v určitých historických súvislostiach a vzťahy medzi jednotlivými historickými postavami môžu byť spájané vždy inak.

Reč je teraz podľa nadpisu samozrejme o jednom z najlegendárnejších vikingov všetkých čias. Ragnar Lothbrok bol svojho času jeden z najambicióznejších vikingov, ktorí sa vďaka jeho objavom dostali ďalej zo svojej domovskej Škandinávie ďalej do sveta.

Ragnar, Ivar a Ubbe (39r of Harley MS 2278)

Ale pekne poporiadku…

Dávne severské ságy opisujú život Ragnara Lothbroka viacerými spôsobmi. Už aj jeho meno môže mať viacero variácií (Ragnar, Regnar, Regner… Lothbrok, Lodbrog, Loddbrok atď.) a narozdiel od seriálu údajne nebol Nór, hoci sa v nórskych legendách a básňach samozrejme vyskytoval. Vďaka svojim veľkým činom bol hrdinom vikingského národa, ktorý ako isto vieme zahŕňal všetky krajiny škandinávie.

Presnejšie bol však vraj dánskym kráľom, ale pravdepodobne skôr švédskym – ságy totiž Ragnara pokladajú za syna veľkého švédskeho kráľa menom Sigurd Ring.

Jeho meno Lothbrok v našom ponímaní znamená čosi ako „huňaté nohavice“. S tým sa spája legenda, že Ragnar premohol obrieho hada, ktorý strážil Thoru Borgarhjört, mýtickú postavu severských ság, ktorú si po hadovej smrti Ragnar vzal za ženu. Plaza mal dokázať poraziť práve vďaka svojim huňatým nohaviciam, cez ktoré ho had nedokázal pohrýzť!

O jeho potomkoch asi najpresnejšie údaje nenájdeme, pretože podľa všetkých tých zdrojov mal v priebehu svojho života naozaj niekoľko žien. Okrem dvoch synov s Thorou sa mu neskôr vo vzťahu s prekrásnou Krákou narodili pre nás azda známejší Ivar the Boneless, Bjorn Ironside, Hvitserk, Sigurd Snake-In-The-Eye a zároveň i Rangvald. Spomínanú Kráku však podľa legiend môžeme poznať i pod druhým menom… Aslaugh.

Ubbe, ktorého v ságach nájdeme aj pod menom Hubba, sa podľa islandských legiend narodil Ragnarovi a inej, neznámej žene.

Ragnar Lothbrok sa preslávil svojimi objavmi, výpravami so svojimi synmi a takisto aj tragickou smrťou. Tu sa všetky zdroje poväčšine zhodujú, že skutočne zahynul v jame plnej hadov pod príkazom vtedajšieho kráľa Northumbrie – Aellu.

Obliehanie Paríža

Okrem škandinávskych záznamov sa však vďaka ragnarovým veľkým výpravám o ňom písalo aj inde vo svete. Napríklad v takom Francúzsku, kam ako vieme, viedol obrovský útok. Práve francúzske záznamy opisujú Ragnara ako nórskeho náčelníka (Reginherusa), ktorý viedol vikingov i v mene dánskeho kráľa Horika, s ktorým sme sa v seriály takisto mali možnosť stretnúť.

Ako teda môžeš vidieť, každý zdroj opisuje Ragnara Lothbroka o čosi rozdielne. Avšak i tak ho jeho meno preslávilo do celého sveta a spravilo z neho jednu z najvýznamnejších postáv severských legiend, ktorá sa aj vďaka divácky populárnemu seriálu zapísala do pamäti niekoľkých generácií.

Ovplyvnil príbeh jeho života i teba?

ZDROJE:

Ragnar Lodbrok/Store Norske leksikon

The Nibelungen Tradition: An Encyclopedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *