História

Kto bol Ragnarov brat Rollo podľa skutočnosti?

ZDROJ: www.aenetworks.tv

Zo seriálu Vikings sa nám do pamäti isto zapísali všetky hlavné postavy, medzi ktorými to napriek pokrvnému príbuzenstvu pomerne dosť vrelo. Najväčším zhrozením pre fanúšikov bolo, keď sa proti svojmu bratovi Ragnarovi definitívne obrátil Rollo. Kto bol však tento viking podľa historických prameňov? Poď sa na to pozrieť spolu s nami!

Rollo podľa histórie

Podľa historických materiálov a legend je Rollo (známy aj ako Rollo Ragnvaldsson alebo Hrolf) významnou postavou v severskej histórii. Bol vikingský náčelník a vojvodca, ktorý pochádzal z Nórska a je pravdepodobne najznámejší tým, že sa stal prvým vojvodom z Normandie.

Podľa písomných záznamov bol Rollo vikingským vodcom, ktorý útočil na rôzne oblasti Európy vrátane Británie a Francúzska. Známa kráľovská dohoda, známa ako Verdunská zmluva, umožnila Rollovi usadiť sa v oblasti, ktorá sa neskôr stala známou ako Normandia. Rollo sa stal vazalom kráľa a prijal kresťanský krst ako súčasť dohody. Pre vikingov v roku 911 vybavil s francúzskym kráľom Karolom III. Francúzskym to, že vikingovia sa mohli usadiť na území Normandie výmenou za to, že prestanú v podnikať nájazdy na územie Francúzska.

Normandská dynastia

Rollo a jeho potomkovia sa postupne začlenili do francúzskej spoločnosti a prijali kultúru a jazyk krajiny. Normandská dynastia, ktorej bol Rollo zakladateľom, dosiahla veľkú moc a v 11. storočí sa jej potomok Vilém Dobyvateľ stal anglickým kráľom.

Je dôležité poznamenať, že skutočné historické informácie o Rollovi a jeho živote sú často zmiešané s mýtmi a legendami. A taktiež to, že známy seriál síce skutočnými historickými udalosťami je inšpirovaný, ale Rollov príbeh je dotvorený osobitne.

Aj keď je jeho existencia historicky potvrdená, presné podrobnosti o jeho činoch a živote však ale môžu byť nejasné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *