Kinematografia

Filmový svet opustil Ray Stevenson: Odkiaľ sme ho mohli poznať?

Ray Stevenson

V posledných dňoch internet zaplavili hneď niekoľké smutné správy. Nečakane zomrel obľúbený slovenský herec Dano Heriban, na onen svet odišla legendárna speváčka Tina Turner a smrť zasiahla aj rady svetových hercov. Nečakane zomrel britský herec Ray Stevenson, ktorého ste možno aj práve vy mohli poznať napríklad z posledných sérií Vikingov. Kto Ray Stevenson bol a odkiaľ sme ho mohli poznať?

Smrť prišla nečakane

Príčina smrti svetoznámeho herca zatiaľ nie je známa, pričom Stevenson zomrel konkrétne 22. mája, presne štyri dni pred svojimi 59. narodeninami. Nás táto správa zosmutnela najmä kvôli tomu, že sme Stevensona poznali ako Othera práve v spomínaných Vikingoch.

ZDROJ: GETTY/AXELLE/BAUER-GRIFFIN

Vikingovia

Rayova postava menom Othere patrila v posledných dvoch sériách seriálu Vikingovia (6A a 6B) k tým najzaujímavejším. Spoznali sme ho ako cestovateľa, ktorý tvrdil, že vie čo sa stalo so samotným Flokim, a ktorý Ubbemu(Ragnarovmu synovi) pomohol pri ceste do Zlatej zeme… Ameriky.

Symboliku jeho postavy mnohí fanúšikovia považovali za jeden z článkov spojenie tradičnej severskej viery a kresťanstva. Othere totiž spočiatku vystupoval na Islande ako severan, pričom až neskôr sa vlastne priznal k tomu, že kedysi býval kresťanským mníchom menom Athelstan. Toto zistenie divákmi v čase odhalenia veľmi zarezonovalo, keďže menovec Athelstan bol samozrejme jedna z prvotných postáv seriálu a jeden z najvernejších priateľov samotného Ragnara.

Silná kariéra

Fanúšikovia filmového a seriálového sveta však Raya Stevensona mohli poznať aj z mnohých ďalších diel. Bol jedným z rytierov okrúhleho stola z filmu Kráľ Artuš z roku 2004, stvárnil obávaného marveláckeho Punishera v roku 2008, vidieť sme ho mohli ako hlavného záparáka v indickom megahite RRR a dokonca ešte jedna z jeho filmových úloh sa spája s témou vikingov!

Stvárnil Volstagga, jedného z vikingských bojovníkov, ktorí kryli chrbát Thorovi v jeho marveláckom spracovaní. Vidieť sme ho mohli ako Porthosa v Troch mušketieroch z roku 2011 alebo aj vo filmovom spracovaní série Divergent.

Ray Stevenson po sebe zanechal kopu filmov a seriálov, ale ani jeho smrťou sa jeho účinkovanie v nich úplne neskončilo. Tešiť sa na neho môžeme ešte napríklad v očakávanom Star Wars seriáli Ashoka, kde stvárnil jednu z hlavných záporných postáv, pričom Ray zahynul uprosted natáčania filmu Cassino in Ischia. REST IN PEACE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *