História

Najlegendárnejšia štítonoška všetkých čias: Kto bola Lagertha?

Lagertha

Ženy chceli byť ako ona, muži ju chceli za manželku. Cítili sme sa tak asi všetci pri sledovaní seriálu Vikings, keď bola na obrazovke samotná Lagertha. Kto bola však táto postava podľa reálnych historických prameňov? Skúsili sme to pre teba zhrnúť v dnešnom článku!

Jednaz najväčších postáv severskej histórie

Štítonoška Lagertha bola po stáročia symbolom odvahy a bojovného ducha. Jej príbeh plný odhodlania sa vďaka jej nezlomnému charakteru stal právoplatne inšpiratívnym pre celé generácie. Ako kráľovná, vojvodkyňa a najmä obávaná ženská bojovníčka sa stala ústrednou postavou severských ság a mýtov. Mnoho prameňov ju spája s legendárnym Ragnarom Lothbrokom, ktorého sa stala manželkou.

Obľubu a rešpekt si získala aj vďaka spomínanému seriálu, v ktorom ju stvárnila uznávaná a očarujúca Katheryn Winnick. Táto kanadská herečka zároveň aj niekoľko častí tohto seriálu sama režírovala.

Symbol silnej ženskosti

Počas svojho života Lagertha čelila rôznym problémom a výzvam, či už to bolo po Ragnarovom boku alebo po ich rozchode. Lagerthin príbeh bol zaznamenaný dánskym historikom menom Saxo v 12. storočí. Podľa Saxa mala Lagertha odvahu muža a bojovala po boku tých najudatnejších bojovníkov svojej doby. V seriáli bola matkov dvoch detí, Bjorna a Gydy, pričom dobre známy Bjorn sa počas svojho života stal švédskym kráľom.

Podľa historických prameňov však v skutočnosti bola matkou rovno dvoch dcér, ktorých mená sú neznáme a s Ragnarom mala aj syna Fridleifa… Nie Bjorna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *