História

Rituály a obety: Takto vyzerali vikingské svadby

vikingská svadba

Vikingské svadby spájali lásku, rodinu a tradičné hodnoty. Oslavy sa vyznačovali rituálmi a zvykmi, ktoré boli dôležitou súčasťou vikingskej kultúry. Aké tradičné prvky sa v nich nachádzali?

Slávnostné udalosti v duchu tradičných hodnôt

Svadba manželského páru bola významnou udalosťou pre celú osadu. Začínala vzájomnou dohodou medzi rodinami ženícha a nevesty, kde sa stanovovali podmienky manželstva. Keď bola táto dohoda uzavretá, nasledovali prípravy na slávnosť.

Vikingské svadby boli sprevádzané veľkolepými hostinami a samozrejme aj pitím. Oslavy sa väčšinou konali na otvorenom priestranstve alebo v jednej z obytných budov. Pri príchode hostí sa servírovalo občerstvenie a pohostenie, ktoré zahŕňalo mäso, ryby, zeleninu a medovinu, ktorá bola obľúbeným nápojom vikingskej spoločnosti.

Tradičným prvkom bola napríklad slávnostná hostina, ktorá sa konala ešte PRED samotnou svadbou. Bolo to spoločné posedenie rodín ženícha a nevesty, počas ktorého sa slávilo a spievalo. Táto tradícia mala za cieľ upevniť vzťahy medzi dvoma rodinami a priniesť šťastie novomanželom. Pred samotnou svadbou boli vo zvyku takisto rituály, ktorými sa muž a žena symbolicky zbavovali detstva a stávali sa „plnohodnotnými“ dospelými ľuďmi.

ZDROJ: History

Neutíchajúce slávnosti

Po tejto prvotnej oslave nasledoval slávnostný ceremoniál svadby, ktorý sa konal vo verejnosti. Oblečenie nevesty a ženícha bolo zdobené tradičnými vzormi a farbami, často symbolizujúcimi plodnosť a bohatstvo. Nevesta nosila zvyčajne dlhé, pestrofarebné šaty, zatiaľ čo ženích mal na sebe zdobenú tuniku a nohavice.

Svadobné oslavy trvali pokojne aj niekoľko dní. Neodmysliteľnou súčasťou vikingských svadieb boli aj hudba a tanec, pričom sa často spievalo a tancovalo po celú noc. Čo je bežné asi na každej poriadnej svadbe, všakže? Avšak s tým rozdielom, že podtónom týchto osláv bola počesť pre Friggu, bohyne manželstva a plodnosti.

Po svadobnej ceremónii nasledovalo hodovanie, kde hostia dostávali rôzne darčeky a občerstvenie. Bolo zvykom, že hostia prinášali darčeky pre novomanželov, ktoré mohli zahŕňať zlato, šperky, zbrane, ale aj domáce výrobky a potraviny. Mladomanželský pár si zároveň vymenil meče. Darovaný meč od muža symbolizoval pokračovanie pokrvnej línie a ochranu a darovaný meč od ženy predstavoval naopak ochranu jej otca pre jeho čerstvého zaťa.

ZDROJ: History

Krvavé zvyklosti

Spomenuli sme aj krvavé obety, ktoré boli vykonávané na počesť bohov. Thorovi sa obetovala koza, Freyji samica od prasaťa a pre Freyra zase kôň. Krv z hrdiel zvierat sa použila na pokropenie za účelom požehnania mladomanželov.

Ďalšou tradičnou zvyklosťou boli napríklad závody na miesto hodovania… Porazení museli potom obsluhovať víťazov po zvyšok noci!

Vikingské svadby boli významnými udalosťami, ktoré spojovali tradičné hodnoty, zábavu a rodinné puto. Boli svedkom jedinečnej kultúry a životného štýlu vikingskej spoločnosti. Tieto slávnosti odhaľovali bohatú a farebnú históriu vikingskej kultúry a dodnes nám poskytujú vzácny pohľad do minulosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *