História

Do čoho sa vikingovia obliekali? Takýto bol ich odev

vikingovia

My síce v našom eshope predávame rôzne doplny s vikingským dizajnom (nové kolekcie čoskoro), ale ako vyzeral tradičný odev vikingov podľa materiálov, ktoré sa zachovali do súčasnosti? Kniha Vikingové z edície Živá historie o tom podáva určitú predstavu a práve tú sa ti skrz tento článok pokúsime predstaviť. Pravdepodobne tento pohľad do histórie nebude stopercentný, nakoľko archeologické materiály, neúplné zdroje a nejasné vizuálne dôkazy to jemne zahmlievajú. Ale k vytvoreniuaspoň základného obrazu to podľa nášho skromného názoru bude bohate postačovať. Poďme na to!

Vikingovia boli putničkári

Keď sa celkovo obzrieme späť do obdobia najväčšej slávy severanov, v tejto dobe sa odevy bojovníkov naprieč viacerými oblasťami veľmi nelíšili. Napriek tomu však mali vikingovia pochopiteľne nejaké svoje vlastné črty odevov, ktoré stoja za zmienku. V podstate pravidlom pri bojovníkoch boli rôzne zdobené prilby (nie s rohami!), kriklavé plášte alebo napríklad aj dôsledná starostlivosť ovlasy, či brady. To je podľa všetkého dôkazom, že vikingovia si na svojom zovňajšku dávali naozaj záležať. Napriek predstavám o tom, ako boli doboví bojovníci pokrytí špinou a nestarali sa o seba, podľa všetkého bol opak pravdou.

Medzi zvyklosti patrili napríklad misy s vodou, kde si bojovníci umývali najmä tváre a ruky.

vikingovia
ZDROJ: grimfrost.com

Vzhľad vikingských bojovníkov

Napriek tomu, že z archeologických nálezov môžeme vikingov pokladať za puntičkárov, ich odevy prevažne pozostávali z toho istého a jednoduchého štýlu. Haleny, tuniky, nohavice alebo aj ostatné časti oblečenia bývali tradične vyrobené z bavlny, pri luxusnejších odevoch boli doplnkami rôzne ozdobné lemy, zdobené opasky a podobne. Čo sa týka obuvy, existovali rôzne druhy kožených nazúvacích bôt a takisto nechýbali ani plášte, ktoré sa zapínali pomocou spon. Tí najbohatší bojovníci si zároveň mohli dovoliť aj krúžkovanú zbroj a napríklad kráľom nechýbali ani dlhé honosné tuniky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *