História

Ako zostávali vikingovia v kondícii? Takto vyzeral ich tréning!

Moreplavci, objavitelia, obávaní bojovníci. Vikingovia sa pokladajú za jeden z najmocnejších bojovných národov napríklad popri starovekých Grékoch, Húnoch či Rimanoch. Počas vyše troch storočí ich dominancie sa ich vplyv rozšíril nielen po území dnešnej Európy, Stredného Východu či severu Afriky a samozrejme aj Ameriky. Vikingovia boli obávanými bojovníkmi nielen vďaka tomu, že sa doslova nebáli smrti, ale boli takisto samozrejme aj vo výbornej kondícii.

Ako sa k nej vlastne počas svojho života dopracovali?

Za úplný základ môžeme považovať ich výdrž. Počas svojich dlhokánskych ciest sa často pohybovali jednoducho pešky, čo pri potrebe odniesť celú svoju výzbroj a proviant skutočne muselo dať zabrať. Obzvlášť pri ujasnení si toho, že ich na konci každej takejto namáhavej cesty vlastne čakal ešte aj samotný boj, na ktorý museli byť samozrejme maximálne pripravení. Je teda na miesto predpokladať, že kondička im naozaj nechýbala a ich svalová výdrž bola na veľmi vysokej úrovni. To zahŕňalo aj potrebu vedieť sa plnohodnotne oháňať nie zrovna najľahšími zbraňami. Čosi také ako vysilenie, si jednoducho nemohli dovoliť, preto išlo o dokonalé skĺbenie spomínanej výdrže s obyčajnou brutálnou silou. Nielen však počas boja vyvíjali neľahkú fyzickú námahu. Ich obyčajný živoť teda sprevádzali aktivity ako lovenie, rybolov, farmárčenie a podobne. Ak by sme teda chceli náš tréning prispôsobiť v súčasnosti tomu, ako sa do potrebnej kondície dostávali kedysi vikingovia, pravdepodobne by sme mali siahnuť po tréningových princípoch podobných dnešnému crossfitu v kombinácii s tréningom MMA fighterov.

ZDROJ: steelsupplements.com

Ak si chceš aj ty vyskúšať aké by to mohlo byť dopriať si tréning v zmysle aspoň malého priblíženia sa k fyzickej príprave vikingov, tvoj tréning by mohol vyzeraž približne takto:

  • Počiatočné zahriatie tela v dĺžke 10 minút
  • Rozvičenie celého tela zamerané na mobilitu
  • Drepy (5x 5 opakovaní)
  • Bench press (4x 8 opakovaní)
  • Zhyby (4x maximálny počet možných opakovaní)
  • Rumunský mrtvý ťah na jednu nohu (4x 8 opakovaní každá noha)
  • Zdvih obojručnej činky na ramená (3x 10 opakovaní)
  • Príťahy s T-činkou (3x 10 opakovaní)
  • Brucho (3x 12 opakovaní)
  • Ukončenie – 750m, 500m, 250m,125m – veslovanie alebo beh v najvyššej možnej intenzite na daný úsek

Veľmi podstatným faktorom v rámci takejto celotelovej „vikingskej“ prípravy je aj tvoje duševné nastavenie. Práve to by ti malo pomôcť zotrvať v pravidelnosti tréningov dlhodobo, keďže skutočné výsledky prinesie až čas. Samozrejme teda netreba zabúdať ani na dostatočnú plnohodnotnú stravu a takisto aj poriadny spánok (aspoň 7-9 hodín denne).

ZDROJ: steelsupplements.com

COVER PHOTO: steelsupplements.com

ZDROJ: Fitnessvolt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *