História

Kto bol Bjorn Ironside? Legendárny viking s nezlomnou vôľou

Bjorn Ironside

Skutočný Bjorn Ironside bol jedným z najznámejších vikingov v 9. storočí. Bol synom legendárneho vikingského kráľa Ragnara Lodbroka a stal sa jedným z najvýznamnejších vikingských vojvodcov svojej doby. Narodil sa okolo roku 850 a bol známy svojou brutálnou silou a neohrozeným charakterom.

V mladom veku sa stal členom vikingskej družiny svojho otca a bol s ním prítomný pri mnohých dobytích a plienení mesta po celej Európe. Po otcovej smrti sa Bjorn spolu s ďalšími bratmi (Ivarom, Halfdanom a Ubbe) stal vodcom vikingského vojska a zúčastnil sa mnohých bitiek po celom svete. V roku 865 sa podieľal na dobytí anglosaského mesta York v dnešnom Spojenom kráľovstve a viedol svoje vojsko aj proti Francúzsku a Taliansku.

Bjorn sa vyznačoval svojou schopnosťou nájsť vhodné miesta pre svoje vojsko a tým, že vedel presne načasovať útok. Získal si rešpekt svojich mužov svojimi schopnosťami a bol známy ako „Ironside“ kvôli svojej odolnosti v boji.

ZDROJ: www.cinemablend.com/Jessica Rawden

Švédsky kráľ a „kráľ morí“

Okolo roku 878 sa Bjorn vrátil do Nórska a stal sa kráľom Švédov. Založil svoje vlastné kráľovstvo v oblasti dnešného Švédska a jeho vláda trvala asi 20 rokov. Po jeho smrti bola vláda nad kráľovstvom rozdelená medzi jeho synov a jeho rodina pokračovala v jeho vikingských tradíciách. Bjorn Ironside zostal známy ako jedna z najvýznamnejších postáv vikingskej histórie a jeho odvaha a schopnosti v boji zostali legendárne. Jeho príbeh sa stal inšpiráciou pre mnoho kníh, filmov a televíznych seriálov a jeho odkaz žije dodnes v kultúrach celého sveta.

Okrem svojich vojenských schopností bol aj významným námorným veliteľom. Svoje lodné flotily využíval na plienenie miest a obchodných ciest a získal si vynikajúcu reputáciu. Jeho vplyv na moriach bol taký silný, že niektoré historické pramene ho nazývajú „kráľom morí“. Existuje o ňom mnoho legiend a príbehov, ktoré dodávajú jeho životu a postave väčšiu hĺbku a zaujímavosť.

Jedna z týchto legiend hovorí o jeho konfrontácii s obrovským medveďom, ktorý sa stal jeho spoločníkom na mnohých vikingských výpravách.

Záver

Bjorn Ironside sa samozrejme taktiež stal súčasťou populárneho televízneho seriálu „Vikings“, ktorý sa vysielal v rokoch 2013 až 2020. Jeho postava bola ztvárnená hercom Alexandrom Ludwigom a získala si mnoho fanúšikov po celom svete.

V súčasnosti je Bjorn Ironside stále uctievaný ako hrdina vikingskej histórie a jeho príbeh pokračuje vo fantázii a kultúrach celého sveta. Jeho odvaha, síla a schopnosti sú stále zdrojom inšpirácie pre mnohých ľudí a jeho príklad slúži ako ukážka toho, ako sa môže sila vôle a odhodlania prekonať aj najväčšie prekážky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *