Mytológia

Yggdrasil – najväčší a najkrajší zo všetkých stromov vo vesmíre

Prečítajte si čosi bližšie o tom, čo je to vlastne Yggdrasil. Toto ste možno o najväčšom a najkrajšom zo všetkých stromov vo vesmíre nevedeli!

Dlho sme tu nemali nič zo severskej mytológie, a preto je práve dnes čas to napraviť. A čím iným by sme sa k týmto krásnym (a pomerne známym) témam mohli lepšie prinavrátiť, ako skrz samostný strom života – bájny Yggdrasil?

Najväčší a najkrajší v celom vesmíre

Yggdrasil je známy nielen v severskej kultúre a označuje tzv. „strom života“, s akým sa vieme v modernej dobe stretnúť v najrôznejších podobách i naprieč viacerými kultúrami. Je považovaný za posvätný strom, ktorého konáre siahajú až do nebies. Obkolesuje ho celý vesmír, vrátane všetkých deviatich svetov. S výnimkou Midgardu (resp. nášho sveta), je všetkých ostatných 8 svetov vyskladaných so vzájomných protikladov.

ZDROJ: www.ancient-origins.net

Ódinova obeta

Podľa legiend je práve Yggdrasil stromom, na ktorom sa obesil sám Ódin. Nejde o jedinú Ódinovu obetu, avšak práve na konároch Yggdrasilu sa Všeotec obesil a visel na ňom deväť dní a deväť nocí. Všetka táto obeta spočívala v schopnosti porozumieť runám, ktoré boli vyzerané do kôry tohto obrovského stromu. Aj jeho samotné meno pochádza práve od samotného Ódina. „Yggr“ totiž v preklade znamený HROZIVÝ a „drassil“ znamená KÔŇ. Teda meno „Yggdrasil“ v preklade značí Hrozivý kôň, čo bola vlastne jedna z mnohých prezývok samotného Ódina, ako pripomienka na dávne časy.

V severskej mytológii nie je Yggdrasil iba stromom. Pre severanov bol podľa všetkého jednou z najdôležitejších entít v celom šírom vesmíre. Mýty hovoria o tom, že pokiaľ by tento bájny strom zomrel, spoločne s ním by zahynuli nielen ľudia, ale aj samotní bohovia a dokonca aj celý vesmír. Práve preto teda potrebuje našu starostlivosť a ochranu, aby jeho magický život nikdy nevyhasol…

Na našom e-shope máme hneď niekoľko produktov práve s dizajnom yggdrasilu. Náš e-shop navštivíš kliknutím SEM, alebo na banner nižšie.

COVER PHOTO: northlord.com

ZDROJE:

publicdomainreview.org

www.northlord.com

www.norse-mythology.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *