Mytológia

Jormungandr – Obrovský had, ktorý obkolesuje celú Zem!

Čo za tvora je bájny Jormungandr? Prečítajte si o tomto obrovskom hadovi, ktorý svojou dĺžkou obkolesuje celú planétu Zem!

Z času na čas sa radi povŕtame trošku v severskej mytológii, ktorá je plná tých najrôznejších zaujímavostí. Severské príbehy vzniku sveta, ale aj tie o jeho konci, vždy mali podľa nášho názoru čosi do seba. Práve preto aj z tých možno najzákladnejších mýtických postáv a príbehov chceme vytvoriť určitý základ pre obsah na našom webe. A dnes sme sa vám rozhodli čosi málo napísať o bájnom Jormungandrovi!

Súčasť popkultúry

S týmto obrovským hadom sme sa mohli vo veľkom stretnúť aj v popkultúrnych vodách. Na krátky okamih sme ho mali možnosť vidieť v poslednej sérii seriálu Vikings, ale podstatnú časť príbehu tvorila jeho postava napríklad aj v hre God of War. Podľa všetkého by sme Jormungandra mohli vidieť aj v chystanom God of War: Ragnarok, ktorý vyjde ešte tento rok. Veľkoleposť tohto bájneho tvora bola v spomínanej hre vykresľená veľmi dôveryhodne

ZDROJ: multiplayer.it/Mattia Pescitelli  

Jormungandr podľa mýtov

Ako možno viete, ide o obrovského hada, ktorý svojou masívnou veľkosťou a dĺžkou obkolesuje celú Zem, resp. celý Midgard. Podľa legiend je prostredným synom boha Lokiho a obryne Angrbody. Jeho príbeh sa spája najmä so samotným Thorom, ktorý je pre Jormungandra úhlavným nepriateľom. Jormungandr sa podľa legiend drží tlamou svojho chvosta, čo je aj jeho podoba v gréckych mýtoch ako Uroboros.

Cez koniec sveta Ragnarok, sa Jormungandr zo svetových morí vynorí, hladina morí klesne a Jormungandr sa dostane na pevninu. Práve vtedy sa predpokladá jeho očakávaný stret v súboji s Thorom. Podľa legiend Thor Jormungandra síce porazí a zabije, ale neskôr boh hromu zomrie v následkoch hadieho jedu.

COVER PHOTO: ar.pinterest.com/Creative Uncut

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *