Zaujímavosti

Vo švédskych horách objavili prvý hrob vikingskej ženy

hrob

To čo sa švédskemu turistovi na výlete vo švédskych horách prvotne zdalo ako mína, sa nakoniec ukázalo celkom inak. Zistilo sa, že ide o brošňu pochovanej vikingskej ženy. Objavil totiž jej hrob.

Meno spomínaného turistu je Eskil Nyström a brošňu objavil ešte minulý rok. Stalo sa tak počas toho, ako vo si vo švédskych horách staval svoj stan. Prvotne si myslel, že narazil na mínu, avšak predmet sa nakoniec ukázal ako 1200 rokov stará brošňa. Ide teda pravdepodobne o vôbec prvý objavený hrob vikingskej ženy na danom území.

ČÍTAJ TIEŽ: Schvália v americkom štáte Maine vikingské pohreby?

ZDROJ: arkeonews.net/Leman Altuntaş

Zaujímavý objav

Napriek tomu, že vášnivý turista Eskil Nyström tento predmet našiel už rok dozadu, do múzea Jamtli v Östersunde sa ozval až nedávno. Zistiť o čo ide, sa mu totiž nepodarilo na vlastnú päsť. Až odborníci mu prezradili, na aký významný archeologický objav to vlastne počas minulého roka narazil. Dané nálezisko sa samozrejme hneď stalo miestom ďalšieho skúmania a okrem spomínanej brošne tam archeológovia našli aj obhorené kosti. Tie spoločne s brošňou a niekoľkými ďalšími objavenými predmetmi môžu indikovať práve to, že išlo o ženu z vikingskej éry.

Archeológovia zároveň predpokladajú, že túto ženu pochovali jej druhovia tradičným spôsobom kremácie priamo na mieste, kde si ju z neznámeho dôvodu našla smrť.

ZDROJE: arkeonews.net/Leman Altuntaş

COVER PHOTO: www.forbes.com/Matthew Gabriele

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *