História

Krvavý orol, najkrvavejší vikingský rituál

Pokiaľ ste fanúšikmi seriálu, mučenie zvané v preklade „krvavý orol“ vám asi bližšie predstavovať netreba. Avšak i napriek tomu, že ho historici zvyknú občas popierať, ide o metódu mučenia, ktorá v sebe nesie o čosi viac, než len trýznenie mučeného.

V dávnych časoch severania verili, že práve „krvavý orol“ je metóda, ako urobiť obetu najvyššiemu zo severských bohov – Ódinovi. Obetovaný musel v snahe dostať sa do bájnej Valhally zostať po celý čas bez vydania jediného hlásku. Čo v seriálovom spracovaní ukázané nebolo, bol občasný zvyk, pri ktorom sa počas tohto rituálu do spôsobených rán ešte aj sypala soľ, čo muselo spôsobovať naozaj nepredstaviteľné muky.

Bolo to presne v siedmej epizóde druhej série seriálu VIKINGS, kedy bol divákom predstavený najkrvavejší z vikingských rituálov. Vykonal ho samotný Ragnar pri pomste Jarl Borgovi. Druhýkrát sme ho mohli vidieť naopak ako pomstu za Ragnarovu smrť, keď do Anglicka vtrhli Ragnarovi synovia s najväčšou armádou v ich vtedajších dejinách.

V čom samotný rituál vlastne spočíval?

Obeť vykonávači rituálu umiestnili do stabilizovanej polohy, v seriále znázornenej v podobe kľaku s roztiahnutými a prichytenými oboma rukami. Následne bola mučenému prerezaná koža pozdĺž chrbtice, oddelené rebrá, ktoré vykonávač rituálu obrátil von, načo boli obeti vytiahnuté oba pľúcne vačky. Všetka táto krutosť vo výsledku s malou dávkou fantázie mohla budiť dojem práve krídiel orla.

Odohrával sa rituál aj v skutočnosti?

Pri pohľade späť do severskej histórie sa vedia historici opierať najmä o zápisky jednotlivých ság. Tie často namiesto faktografie pripomínajú skôr formu starých príbehov. Práve vďaka tomuto zdroju poznatkov sa názory historikov zvyknú líšiť v tom, či bol „krvavý orol“ skutočne využívanou praktikou… alebo bol dotvorený fantáziou tých, ktorí jednotlivé ságy prepisovali, prekladali a podobne. Napríklad v týchto prameňoch sa ale zmieňovaná smrť kráľa Aellu týmto mučením naozaj uvádza, pričom narozdiel od seriálu (kde ho vykonával najstarší Bjorn) sa o neho mal postarať sám Ivar.

Čo si myslíte vy? Bol „krvavý orol“ naozaj skutočným mučením alebo ide iba o výtvor tých, ktorí s prameňmi pracovali stáročia neskôr?

COVER PHOTO: Bobby McGlynn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *