Kinematografia

Vládkyňu z nových Vikingov stvárni herečka afrického pôvodu

Politická korektnosť je v roku 2021 vplyvom, ktorému v snahe zachovania relevantnosti podliehajú ľudia naprieč rôznymi oblasťami priemyslu, umenia, či politiky. Piliere a myšlienky politickej korektnosti vo svojej podstate nie sú zlé, avšak ich sústavný boj na elimináciu akéhokoľvek náznaku čohosi ofenzívneho zachádza v mnohých prípadoch až do úplného absurdna.

Absolútna rovnosť je totižto rovnako nespravodlivá, ako je nereálna.

Vplyv tzv. PC culture môžeme vnímať čoraz masívnejšie za posledné roky aj v rámci filmovej, či seriálovej tvorby. Netreba zabúdať na to, že pri zárodkoch filmárčiny svetom panoval ešte stále tvrdý rasizmus, vďaka čomu kedysi ľudia tmavej farby pleti pred kamerou stáť jednoducho nemohli. Ich znevýhodnenia oproti belochom sa samozrejme týkali aj ďaleko závažnejších priestupkov voči ľudskosti, čo sa moderná doba snaží nielen zneutralizovať, ale v mnohých prípadoch taktiež i obrátiť v často nelogický prospech práve tých, ktorí boli kedysi utláčanými.

V súvislosti s audiovizuálnou tvorbou si z posledných rokov môžeme všímať mnohé absurdnosti, ktoré síce s odkazom na skutočné historické reálie tieto fakty ohýbajú. My tak na striebornom plátne môžeme vidieť v priereze historických období rasové rozpoloženie ľudí, ktoré v tamojšom svete jednoducho neexistovalo.

Pri tvorbe z modernej dobya je rasová rôznorodosť v seriáloch či filmoch načisto prijateľná a logická, nie však z pohľadu tých historických. Ako príklad môžeme uviesť seriál Zaklínač. Nie je tajomstvom, že Sapkowski vytvoril svoju slávnu knižnú sériu pri čerpaní práve zo slovanskej mytológie, či zemepisných šírok strednej Európy. Videohry z tejto značky ich vykresľujú pomerne hodnoverne, avšak čo sa týka práve spomínaného seriálu, veľa postáv je jednoducho zrazu tmavej farby pleti práve kvôli zachovaniu „rovnosti“. Stojí to však za to, že sa musia jednoznačne vytvorené postavy stať zrazu postavami inej rasy, než si to zaumienil ich pôvodný autor?

ZDROJ: EXPRESS.CO.UK/SAMUEL SPENCER

V tomto duchu sa môžeme pozrieť aj na veľmi očakávané seriálové pokračovanie kultových Vikingov.

Seriál Vikings: Valhalla je pripravovaný seriál od Netflixu, ktorý zatiaľ nedostal svoj oficiálny dátum vydania. Šepká sa, žeby sme sa ho mali dočkať na konci roku 2021, ale nič nie je potvrdené.

Jeho hlavnú rolu by mal zastávať Sam Corlett, ktorý stvárni azda najslávnejšieho vikinga všetkých čias (nie, nebol to Ragnar Lothbrok) Leifa Erikssona. Okrem neho sa v seriále ukážu aj nižšie uvedení Frida Gustavsson alebo Jóhannes Jóhanesson. V tomto článku sme sa však chceli zamerať najmä na Caroline Henderson, ktorá vo Vikings: Valhalla stvárni zatiaľ bližšie nešpecifikovanú VIKINGSKÚ vládkyňu.

Napriek tomu, že Caroline sa narodila vo Švédsku, je pôvodom z Afriky. Tu nastáva logická otázka – ako by sa v prvom tisícročí mohla stať žena pôvodom z Afriky škandinávskou panovníčkou? Berieme do úvahy fakt, že napriek tomu, že tieto seriály nejdú do bodky podľa histórie, snažia sa však vzbudiť minimálne taký dojem a z historických reálií priamo čerpajú.

Sam Corlett, Caroline Henderson, Frida Gustavsson, Jóhannes Jóhannesson

Týmto chceme poukázať na to, že plne treba bojovať proti utláčaniu a bezpráviu, nech už sa to týka rasovej rovnosti alebo iných faktorov nášho sveta. Nemusíme sa však z toho dôvodu snažiť prekrúcať históriu a posúvať tento boj (napríklad aj voči rasizmu) do absurného nereálna, v ktorom zatvárame oči pred skutočnosťou. Veríme, že Caroline Henderson stvárni svoju postavu v blížiacom sa seriále rovnako dobre, ako keby ju hrala herečka inej farby pleti a porovnateľných hereckých schopností a budeme jej samozrejme držať palce, nech si u divákov vybuduje rovnakú obľubu, ako tomu bolo u jej seriálových predchodcov.

Nemá však zmysel meniť postavám farbu kože. Ak si to daní tvorcovia želajú, s čistým svedomím môžu vytvárať ľubovoľne veľa postáv z hociakého rasového pôvodu – avšak nemeňme už vytvorené postavy na také, aby boli dané diela „viac politicky korektné.“

Treba sa v tomto prípade možno zamyslieť nad tým, ako by verejnosť prijala, keby sa zmeny podobného typu udiali presne naopak.

https://twitter.com/i/status/1401942182416719875

COVER PHOTO: Panorama Agency

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *