Mytológia

Helheim – Toto sú hrôzy vikingského pekla!

Vieš čo za temné miesto je vikingské peklo Helheim? V dnešnom článku ti predstavíme hrôzy vikingského pekla!

Nedávno sme vám spísali stručné a krátke info o vikingskom ekvivalente kresťanského neba. Podľa všeobecného názoru fanúšikov severskej kultúry je Valhalla ďaleko viac sympatickým miestom, neť posmrtný život u spomínaných kresťanov, ale tak ako kresťanské, existuje aj vikingské peklo. A nečakalo by ťa v ňom teda naozaj nič príjemné.

Peklo – je niekoho domov?

Istotne šípite podobnosť s anglickým označením pekla – „hell“. Názov Helheim však znamená skôr „house of Hel“, teda síce ide o označenie pekla – ale to slovo podľa všetkého znamená čosi úplne iné, než by si myslela väčšina ľudí. Málokto totiž vie, že Hel je meno konkrétnej bytosti. Lokiho deti ako obrovský had Jormungandr, či hrôzostrašný vlk Fenrir sú vám asi veľmi dobre známe. Majú však ešte jedného súrodenca – sestru Hel. Tak ako jej bratia, aj Hel bola vyhostená preč z dosahu severských bohov na miesto, kde by nemusela spôsobiť priveľa zla. Umiestnili ju tak do temnoty medzi tými najhlbšími koreňmi Yggdrasilu. Neuväznili ju tam však v pravom zmysle slova, pretože jej nad tým miestom zároveň i pridelili vládu. Helheim je teda v podstate ríšou tejto bohyne.

ZDROJ: michelletolo.tumblr.com

Je vikingské naozaj tak temné miesto?

Napriek tomu, že Valhalla a Helheim nie sú jediné miesta, kam sa vraj vikingovia po smrti dostali, berú sa samozrejme ako dve základné. Napriek tomu, že existujú zdroje, ktoré vikingské peklo opisujú ako prázdne, temné a chladivé miesto, iné s nimi až tak nesúvisia. Podľa niektorých materiálov sa totiž môžete dopátrať aj k tomu, že to ako/či budete v Helheime trpieť, prakticky závisí od váš ho života pred smrťou. Život v Helheime by ho totiž mal (ne)priamo odzrkadľovať. Tak či tak však ide o miesto, ktoré je kompletne odrezané od všetkého ostatného. Návratu z neho samozrejme niet…

… teda okrem jednej veľmi konkrétnej príležitosti. Tak ako mŕtvi bojovníci v čase Ragnaroku opustia Valhallu, opustia aj Helheim. Z pekla ich však Loki povedie na súboj s bohmi, zatiaľ čo tí bojovníci z Valhally, na strane bohov budú stáť.

ZDROJ: einarmartinsen.com

COVER: blog.vkngjewelry.com

ZDROJ: blog.vkngjewelry.com

wikipedia/hel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *