Prečo bol Thor: Love and Thunder skvelý film? A mohol byť lepší?
Vďaka čomu bol najnovší Thor skvelý a prečo mohol byť o dosť lepším? Zhrnuli sme v tejto recenzii
Od premiéry najnovšieho Marvel filmu Thor: Love and Thunder už prešlo zopár týždňov (takže tu určite budú aj spoilery). Ja som si tak mohol nechať uležať všetky postrehy a dojmy, ktoré vo mne tento film zanechal. Rozhodol sa ich preto pre vás konečne aj spísať v podobe recenzie, keďže ide o marvelovku, na ktorej je naozaj čo rozoberať. A to aj napriek tomu, že v podstate veľmi nezapadá do celého toho rozvetveného univerza, kde sa naprieč časom prepája všetko so všetkým. Štvrtý Thor je filmom, ktorý je samostatný, ale na to by sme od neho možno mohli čakať o čosi viac. Poďme však na to pekne postupne.
Aký je nový Thor?
Keď som vyžiel z kinosály, zážitok z filmu bol jednoznačný. V ten daný moment som bol názoru, že Love and Thunder s prehľadom pokoril aj oceňovaný Ragnarok. Režisér Taika Waititi na filme opäť zanechal svoj výrazný podpis a skalní fanúšikovia boli určite spokojní. Čím viac sa však spätne zamýšľam nad všetkým, čo som na plátne videl, objavuje sa skutočne nejedna vec, ktorá sa dala urobiť inak. A lepšie. Prečo teda dostal tento článok taký názov, aký dostal?
ČÍTAJ TIEŽ: Ako sa dostal Thor, asgardský boh hromu, do Marvel komiksov?
Štvrtá Thorova sólovka sa odohráva po udalostiach veľkolepého filmu Avengers: Endgame. Je objektívne známe, že Thor si počas udalostí filmu Infinity War prešiel svojim najväčším charakterovým vývojom na striebornom plátne. Tam zatiaľ táto postava akoby dosiahla svoj vrchol a v jeho novom samostatnom filme je to teda značný posun smerom nadol. Iste, Waititiho rukopis priniesol opäť kopu zábavy, ale musel sa z Thora stať hláškujúci „dilino“? Filmu nechýbajú emócie, humor je veľakrát taktiež naozaj zábavný, ale niekedy práve z tých emócií zbytočne ukrajoval.
Nevyužitý potenciál
Od Thorovej ďalšej sólovky sme čakali návrat nielen starých postáv, ale veľmi sme v dúfali aj v predstavenie tých, na ktoré čakáme už toľké roky. Vďaka otvorenému multiverzu je aktuálne možné z komiksových predlôh využiť prakticky čokoľvek, teda určite som nebol sám, kto dúfal napríklad aspoň v malé cameo Beta Ray Billa. Alebo napríklad aj Lokiho, keďže ich opätovné stretnutie je po rokoch zase možné. Avšak napriek tomu otvorenému multiverzu… Ho tvorcovia filmu nevyužili ani len okrajovo. Čo je obrovská škoda. Chýbalo by to samotnému príbehu? Hm, možno vlastne ani nie… Ale to by sa musel využiť plný potenciál, ktorý tu ležal priamo pri nohách. Dokonca aj ženská verzia Thora – v podobe Jane Foster – vlastne neprišla z iného vesmíru. Je to tá istá Jane, ktorá vďaka svojvoľnému rozhodnutiu zničeného kladiva Mjolnir dostala schopnosti Thora. Zvláštne? Trošku.
Záporák filmu, obávaný Gorr The Godbutcher dostal skvelého herca. Christian Bale bol ako Gorr fantastický, ale to jeho obávané vraždenie bohov tam vlastne ani nebolo. Iba v úvode filmu zabil prvého boha (ktorý bol vďaka nevydarenému CGI veľmi smiešny). V priebehu filmu sa o Gorrovi hovorilo, ako chodí po vesmíre a zabíja bohov, ale v skutočnosti sme ho videli zabiť jedného ďalšieho, poraniť Lady Sif a potom sa hneď upriamil na Thora. Neplynul z neho teda vôbec až taký strach, ako mohol.
Nová éra špeciálnych efektov?
Čoraz viac píšem, tým menej pochopiteľné je označenie z nadpisu, všakže? Nuž, Thor: Love and Thunder má svoje muchy a naozaj nevyužil svoj plný potenciál. Ale to neznamená, že si ho divák nemôže užiť. Práve naopak, bojové sekvencie krásne ukázali Thorove schopnosti v novom svetle a dokonca aj tie hlášky a (pre niekoho možno otravné) kozy splnili svoj komediálny zámer. Určite by som prijal viac bohov na ich samotnom veľkom zhromaždení a takisto by to občas chcelo aj kúsok lepšie efekty.
Za poslednú dobu sa však riešilo, že Marvel Cinematic Universe mal so CGI firmami pomerne veľké problémy pre ich náročné časové podmienky a kvantá požadovanej práce. Odozva od fanúšikov však urobila svoje a je možné, že MCU bude mať svojich vlastných ľudí na všetky špeciálne efekty. Tie sú pri kvantách nových seriálov a filmov čoraz potrebnejšie, a keďže sa nechceme v tomto smere vracať späť, radikálne kroky skôr či neskôr rozhodne museli prísť. Tak snáď to bude i pravdou. Napríklad teraz pri prvých dvoch epizódach seriálu She-Hulk môžeme vidieť, že všetko vyzerá byť v najlepšom poriadku, aj keď podľa prvých trailerov to tak nevyzeralo.
Záverečné zhrnutie
Nuž, čo dodať? Ako si môžem napriek tomu všetkému nákladu myslieť, že Thor: Love and Thunder je stále skvelý film? Možno v tom veľkú úlohu zohráva to, že marvelácky Thor je moja srdcová postava. Veľmi dúfam, že mu v nasledujúcich filmoch (seriáloch?) dajú späť tú hĺbku, ktorú si zaslúži. Thora totiž podľa všetkého ešte určite uvidíme, aj keď zatiaľ nie je jasné, či sa dočká ďalšieho vlastného filmu alebo sa spojí až v niektorej z ďalších naplánovaných tímoviek ako Avengers: Kang Dynasty alebo Secret Wars.
Napriek všetkým tým neduhom, ktoré sa v tomto filme (ne)vyskytli, si ho môžeš aj ty podľa môjho názoru užiť. Dá sa to brať ako taká nenáročná komédia o vesmírnom vikingovi, ktorý sa oháňa Stormbreakerom a porobí zopár vtípkov. Zo severskej kultúry sa tam objaví zase zopár nových vecí, ktoré sa do budúcna snáď budú rozvíjať, takže aj po tejto stránke môžete byť pomerne spokojní. A Hercules v potitulkovej scéne? Yes, please!
Čo si o tomto filme myslíte vy?
COVER PHOTO: wall.alphacoders.com/RedJohn9923