Všade po internetoch sa môžeme stretnúť názorom, že vo VIKINGS to všetko po smrti samotného Ragnara šlo so seriálom dolu vodou. Je to ale naozaj tak?
Seriál v čase svojho počiatku v roku 2013 zaznamenal okamžite veľký úspech, ktorý nasledujúcimi sériami iba rástol, až sa z projektu kanálu History stal jeden z vôbec najznámejších seriálov na svete. V režisérskej stoličke od začiatku sedel Michael Hirst, ktorý do seriálu prepašoval aj svoje dve dcéry – Georgiu (Torvi) a Maude (Helga).
Dohromady sme sa dočkali šiestich sérií. Od tej štvrtej nám však tvorcovia dávkovali epizódy v podobe rozdelených balíčkov – série A a série B. Týmto spôsobom sme dostali teda v podstate 9 sérií po 10 častí (s výnimkou úplne prvej série, kde častí bolo len 9).
Do Ragnarovej smrti sa to všetko točilo okolo jeho postavy, jeho ambícíí, ktoré boli na tú dobu prelomové a o budovaní jeho vlastného osudu. Počas tých rokov sme mohli vidieť dospievať päticu jeho synov, ktorí sa po otcovej smrti naplno stali hlavnými postavami. Dohromady ich však držala iba pomsta jeho smrti, po ktorej sa všetci pobrali vlastnými cestami. To samozrejme skončilo nekonečnou rivalitou najstaršieho Bjorna s najmladším Ivarom.
Po smrti Sigurda, ktorého Ivar zabil hneď po dobytí Wessexu, sa Ubbe s Hvitserkom striedali pri Bjornovi a Ivarovi, čo častokrát robilo skutočne zaujímavé napätie. Už od počiatku piatej sezóny však ale bolo zrejmé, že príbeh tvorcovia miestami úplne zbytočne naťahujú, len aby sa naplnil počet epizód v danej (pol)sérii.
Toto naťahovanie sa naplno prejavilo počas oboch polovíc šiestej, záverečnej série. V 6A sme si na veľký súboj s Rusmi museli počkať až na úplne posledný diel, všetko dovtedy boli len také náhražky za skutočnú a nefalšovanú akciu. V 6B tej akcie bolo popravde o čosi viac, avšak to nekonečné naťahovanie mohlo ľudí dosť odrádzať. V tomto prípade bolo jedinou záchranou práve to, že všetkých 10 epizód nám tvorcovia pustili naraz a nemuseli sme čakať na každú novú časť celý týždeň.
V takom prípade si dovolím tvrdiť, žeby sme v určitej fáze tejto 6B série mesiac (4 diely) premárnili úplne zbytočne.
Napriek tomu však táto séria má svoje plusy!
Avšak, na to, že sú len 3 na celú sériu, je to však žalostne málo.
VAROVANIE: Odtiaľto ďalej prídu vážne spoilery!
Treba povedať, že úvodný diel série 6B je jeden z najlepších dielov celého seriálu – change my mind. Ak niečo Michaelovi Hirstovi v poslednej série vyšlo, tak je to práve rozlúčka so smrťou Bjorna. Ironside skončil predošlú sériu s mečom v bruchu od Ivara, na čo sme si všetci mohli myslieť, že zomrel. Podľa promovania nasledujúcej série však bolo jasné, že prežil… avšak to, že zomrie hneď v prvej časti, sme naozaj nečakali.
A smrť to teda bola taká, ako sa na hrdinu patrí!
Zostal verný svojmu menu Ironside až do samotného konca, kedy aj napriek vážnemu zraneniu a šípom v tele dokázal spustiť útok na Ivara, princa Olega a zvyšok ruskej armády. Pri tejto scéne musela padnúť nejedna slza, naozaj klobúk dole!
Potom však prichádzajú v podstate nezmysly rad-radom. Ubbe pri ceste za „zlatou zemou“ pôsobí akoby nikdy v rukách nedržal zbraň, princ Oleg sa napriek svojej krvilačnosti zrazu len tak vzdá a Ivar sa po návrate do Kattegatu len tak rozhodne, že on vlastne chce odísť s kráľom Haraldom do Anglicka.
Očividne sa tu snažili tvorcovia napodobniť Ragnarovu poslednú cestu za smrťou práve do Wessexu, avšak v tejto podobe to pôsobilo zvláštne a úplne bez nejakej zjavnej (a zasadnej!) motivácie. Stretli sme sa opäť s kráľom Alfredom, ktorý opäť podrástol a ZASE sa vydáva bojovať s vikingami, čo po toľkých vzájomných stretnutiach pôsobí ako fakt veľmi ohratá pesnička.
Za zmienku (po nekonečnom naháňaní sa v lesoch) stojí iba scéna, kde Ivar aj napriek svojmu hendikepu v podstate „ovláda“ okolitých vikingov, ktorí akoby napodobňovali jeho bojové kombinácie. Za nás ide o jeden z najlepších nápadov, ktoré sme vo vikingských bojoch videli počas celého seriálu, avšak žiaľ trvalo to len žalostne krátko…
… iba do absolútne nepochopiteľnej a trápnej Ivarovej smrti, kedy ho zabil len tak jeden z náhodných vojakov kráľa Alfreda. Ak by Ivarovým premožiteľom bol práve Alfred, malo by to aspoň nejakú váhu… ale toto si fanúšikovia naozaj nezaslúžili.
Na konci série sa zároveň dočkávame aspoň malej zaslúženej odmeny – konečne po toľkom čase opäť stretávame Flokiho! V podstate ide o jedinú postavu z prvej série, ktorá v seriály zotrvala až do samotného konca. Stretnutie Flokiho s Ubbem uzatvára trojicu skvelých momentov série 6B a tvorcovia si ešte jeden, posledný, nechali uniknúť doslava medzi prstami!
Celý seriál totiž končí v Amerike, kde na pláži sedí práve Floki so spomínaným Ubbem. Odľahčene sa rozprávajú, pričom Floki si spomína aj na svojho starého priateľa – Ragnara Lothbroka. Tvrdí, že Ragnar ho chodí navštevovať v predstavách s prosbou, aby mu Floki zase raz postavil ľoď.
PRESNE V TOMTO MOMENTE nám mohli tvorcovia za všetkú tú mnohoročnú podporu a lásku, ktorú sme tomuto seriálu venovali, dať najväčší darček, aký by len mohli – len na obyčajných pár sekúnd navrátiť Ragnara nielen v podobe spomienok, ale skutočne z mäsa a kostí. Ako ideálna barlička im mohol slúžiť fakt, že predsa Floki je blázon, preto by bolo úplne v poriadku, keby iba on (Ubbe pokojne nie) videl zostarnutého Ragnara, ako si k nim pomaly prisadne a bez jediného slovka sa na starého kamaráta slabo pousmeje.
Ak by seriál skončil takto, mohli by sme si všetci naozaj spokojne odfúknuť.
DISCLAIMER: Tieto recenzie nie sú odborné. Píšem ich z čistej fanúšikovskej záľuby vo filmovej/seriálovej tvorbe a očami obyčajného laika.
Stano Fatul, šéfredaktor a zakladateľ webu SomViking.sk